Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Który kraj będzie rozwijał się najszybciej?

  • Który kraj będzie rozwijał się najszybciej?
  • W jakim tempie rozwija się Polska? Jak szybko będzie rosła gospodarka?
  • O czym mówi "The Great Powers Index 2024". Kim jest Ray Dalio?

 

Jakie państwa będą rozwijać się najszybciej? Ray Dalio prawdę Ci powie…

Ray Dalio, założyciel i współzarządzający funduszem hedgingowym Bridgewater Associates, opublikował "The Great Powers Index 2024". Jest to wskaźnik prognozujący wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) krajów na całym świecie.

Ocena Dalio bazuje na 81 wskaźnikach, które obejmują różne miary siły, takie jak edukacja, innowacje i technologia, konkurencyjność, wojsko, handel, produkcja gospodarcza, status centrum finansowego oraz waluty rezerwowej. Dodatkowo uwzględnia także produktywność, zadłużenie kulturowe i inne czynniki.

Według indeksu Raya Dalio, wiele rozwiniętych gospodarek może w przyszłości zmagać się ze spowolnieniem wzrostu. Te gospodarki borykają się z najwyższym poziomem zadłużenia od czasów II wojny światowej. Z kolei rynki wschodzące mają szansę na najsilniejszy wzrost, który będzie wspierany rosnącą produktywnością.

 

Reklama

Tabela. Kraje o największym prognozowanym rocznym wzroście PKB

Kraj

10-letnia roczna prognoza tempa wzrostu (%)

India6.3
UAE5.5
Indonesia5.5
Saudi Arabia4.6
Turkey4.0
China4.0
Russia2.9
Poland2.9
South Africa2.9
Singapore2.6
Mexico2.5
Chile2.4
Sweden2.3
Australia2.1
Argentina2.0
Ireland1.9
Hungary1.9
Czech Republic1.9
South Korea1.8
Brazil1.7
U.S.1.4
UK1.3
Netherlands1.2
Japan1.2
Canada1.2

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z VisualCapitalist.

 

Indeks zdrowia gospodarczego wskazuje, że Indie będą miały najwyższą prognozowaną roczną stopę wzrostu wynoszącą 6,3%. Tuż za nimi plasują się Zjednoczone Emiraty Arabskie (5,5%), Indonezja (5,5%), Arabia Saudyjska (4,6%) oraz Turcja (4%). 

Jak widać w powyższej tabeli, trzy z pięciu krajów z najwyższym wzrostem znajdują się na Bliskim Wschodzie, na czołowej pozycji ZEA, co jest wynikiem wysokiego wzrostu na pracownika oraz dużej produktywności.

Z drugiej strony, w Europie Niemcy (-0,5%) i Włochy (-0,5%) to jedyne kraje, w których przewiduje się spadek. W Szwajcarii (0,2%) i Hiszpanii (0,3%) prognozowany jest jedynie niewielki wzrost.

Reklama

W Ameryce Północnej Meksyk ma największe perspektywy, z przewidywaną stopą wzrostu na poziomie 2,5%. 

 

Zobacz także: Niemcy od 6 lat nie rosną. Oto trzy główne powody gospodarczej zapaści

 

Jak szybko będzie rosła polska gospodarka?

Na podstawie wskaźnika zdrowia gospodarczego przewiduje się, że realna roczna stopa wzrostu Polski w ciągu najbliższych 10 lat wyniesie około 2,9%. To najwyższy prognozowany wzrost w Europie. Ta wartość znacząco przewyższa średnią światową i plasuje Polskę na 7. miejscu wśród 35 głównych gospodarek.

Jak wskazano w raporcie, ocena wzrostu opiera się na połączeniu oczekiwań dotyczących 3,5% wzrostu na pracownika, co znacząco przewyższa średnią światową, oraz stopy wzrostu siły roboczej wynoszącej -0,6%.

Reklama

"W ciągu najbliższych 10 lat przewidujemy, że wzrost produktywności w Polsce będzie przeciętny w porównaniu z większością głównych krajów, osiągając tempo wzrostu na poziomie 2,7%. Z kolei warunki zadłużenia będą nieco korzystniejsze niż w innych krajach, co oznacza tempo wzrostu na poziomie 4,3%" - czytamy.

 

Zobacz także: Ekonomiczny dynamit Europy. Polska będzie liderem wzrostu gospodarczego w Europie

 

Pod względem produktywności Polska zajmuje 15. miejsce. W raporcie podkreślono, że pracownicy w Polsce są stosunkowo tani, co przekłada się na niski poziom wykształcenia (w odniesieniu do wskaźników wykształcenia wyższego) oraz dobrą jakość edukacji. 

"Inwestycje w Polsce są bardziej efektywne niż w innych krajach o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego. Polska zajmuje 1. miejsce na 18 krajów rozwijających się" - wskazano.

Reklama

W zakresie zadłużenia Polska ma korzystniejszą sytuację niż inne kraje, zajmując 3. miejsce wśród 35 krajów. Całkowity poziom zadłużenia wynosi około 136% PKB (wliczając długi firm finansowych), podczas gdy średnia światowa wynosi 236%. "W ostatnich latach wzrost zadłużenia nie był ani wspierany, ani hamowany przez tworzenie kredytu, co jest neutralne dla przyszłego wzrostu" - podkreślono.

W raporcie zaznaczono, że największymi względnymi mocnymi stronami Polski są wartość, jaką jej pracownicy oferują w odniesieniu do poziomu wykształcenia, oraz jej polityka pieniężna. Z kolei do największych względnych problemów należą trudności, z jakimi borykają się jej pracownicy, oraz niski poziom samowystarczalności kraju.

 

Wykres. Polska—prognoza przyszłego wzrostu

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: „The Great Powers Index 2024”. Wyniki odzwierciedlają liczbę odchyleń standardowych od średniej obserwacji w różnych krajach i czasie.

 

Reklama

Więcej interesujących wniosków dotyczących zarówno Polski, jak i innych gospodarek świata znajdziesz w raporcie: „The Great Powers Index 2024”.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Który kraj będzie rozwijał się najszybciej?