Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kryzys gazu

  • Izrael zapowiedział odwet za atak Iranu, a to oznacza dalsze geopolityczne niepokoje
  • Konflikt na Bliskim Wschodzie może potencjalnie wywołać ogromne zakłócenia sektora energetycznego i wysoką zmienność cen gazu
  • Jakie są prognozy dla cen gazu ziemnego na 2024?

 

Gaz ziemny może mocno podrożeć. Eksperci ostrzegają

Cena gazu ziemnego TTF w dwa miesiące wzrosła o 42% od dołka z lutego 2024 roku. Jednak wciąż jest 10-krotnie niższa niż w szczytowym momencie 2022 roku, gdy kurs kontraktów na gaz TTF sięały ponad 300 EUR za MWh.

Wówczas, niepokoje związane z wojną na Ukrainie i kryzysem energetycznym w Europie napędziły astronomiczną zwyżkę cen surowca. Czy teraz będzie podobnie? 

Jeśli doszłoby do wybuchu szerokiej wojny na Bliskim Wschodzie, eksperci z Bank of America uważają, że cena gazu ziemnego mogłaby wzrosnąć kilkukrotnie. To jednak tylko jeden z kilku zapowiadanych przez amerykański bank scenariuszy.


Wykres: Cena kontraktów na gaz ziemny TTF w EUR/MWh

Reklama

NYMEX_DL:TTF1! Chart Image by FXMAG-CHARTNYMEX_DL:TTF1! Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

“Rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie otworzyły ostatnio możliwość bezpośredniej konfrontacji militarnej pomiędzy Iranem a Izraelem. Biorąc pod uwagę ataki na infrastrukturę energetyczną podczas innej gorącej wojny między Rosją a Ukrainą, omawiamy trzy potencjalne scenariusze” - stwierdzili ekonomiści Bank of America.

Wśród trzech możliwych dróg wydarzeń wyszczególnionych przez Bank of America są: ograniczona potyczka, bezpośrednia wojna irańsko-izraelska i wojna w całym regionie. W rezultacie każdej z tych ścieżek ceny surowców energetycznych mogą zachowywać się drastycznie inaczej. 

Pierwszy scenariusz Bank of America to “brak reakcji Izraela, nieudany odwet lub ograniczona konfrontacja militarna Iran-Izrael, bez zakłóceń w dostawach energii”. W tym scenariuszu ceny gazu ziemnego nadal osiągnęłyby 33 EUR/MWh w II kwartale 2024 roku, tj. w okresie od kwietnia do końca czerwca 2024 roku, zakłada BofA.

Reklama

Obecnie, cena kontraktów na gaz ziemny TTF wynosi 31,70 EUR za MWh. Zatem, w tym przypadku potencjał do zwyżki szacowany przez Bank of America to skromne 4%.

Drugi scenariusz to “bezpośrednia wojna irańsko-izraelska, która może potrwać kilka miesięcy i spowodować poważne zakłócenia w dostawach irańskiej ropy naftowej”. Jeśli tak potoczyłyby się wydarzenia to cena europejskiego gazu ziemnego gwałtownie wzrosłaby do 57 EUR/MWh, szacuje Bank of America.

 

Czytaj również: Cena gazu o 320% większa w 2024? Ostrzeżenie ekspertów

 

Gaz podrożałby o 370%, gdyby doszło do eskalacji wojny na cały Bliski Wschód - prognoza BofA

Trzecia opcja wymieniana przez BofA to “przedłużająca się wojna irańsko-izraelska z poważnymi zakłóceniami w dostawach ropy w Iranie”.

“Spowodowałyby one zakłócenia w dostawach energii w innych częściach Bliskiego Wschodu, czy to z powodu uszkodzeń infrastruktury, czy też odmowy żeglugi przez cieśninę. Rynek ropy traciłby 2 mln baryłek dziennie, a napięcia w Zatoce Perskiej prowadzą do zakłóceń w eksporcie LNG” - czytamy w analizie Bank of America.

Reklama

W tym scenariuszu ceny gazu ziemnego TTF mogą osiągnąć 150 EUR/MWh do czerwca 2024 roku, szacują prognosci Bank of America, czyli wzrosłyby blisko pięciokrotnie. Potencjał zwyżki w takim możliwym rozwoju wydarzeń 370%.

“Jeśli straty w podaży będą narastać regionalnie, dostęp do wolnych mocy produkcyjnych może również okazać się trudny, więc ceny ropy prawdopodobnie ustabilizowałyby się powyżej 150 USD za baryłkę przez kilka miesięcy” - szacuje Bank of America w scenariuszu eskalacji utarczek między Iranem i Izraelem do wojny w całym regionie Bliskiego Wschodu.

“Wtedy szybko pojawiłoby się ryzyko globalnej recesji, co ostatecznie wywarłoby presję na spadek cen ropy Brent w 2025 roku. Co najważniejsze, zakłócenia w eksporcie LNG mogłyby na krótko doprowadzić do wzrostu ceny gazu ziemnego TTF powyżej 200 EUR/MWh, ale przewidujemy, że do czasu przywrócenia dostaw gazu ceny byłyby one na średnim poziomie zbliżonym do 100-150 EUR/MWh” - stwierdzili eksperci Bank of America.

 

Zobacz również: Cena złota wystrzeli o 67%! Mocna prognoza znanego banku i sygnał kryzysu gospodarczego

Czytaj więcej