Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kredyty w EU

Spadek netto był powszechny i obejmował wszystkie cztery największe gospodarki strefy euro. Był on znacznie mniejszy niż w poprzednim kwartale (-36%) i zgodny z oczekiwaniami banków strefy euro.

 

Zobacz także: Gospodarka Niemiec na dnie. Recesja i załamanie w przemyśle – mamy nowe dane!

 

Spadki netto popytu na kredyty dla MŚP (-17%) i dużych firm (-15%) były podobne i pozostały znaczne, choć mniejsze niż w III kwartale 2023 r. (odpowiednio -34% i -36%; zob. wykres 7) ). Ponadto popyt na kredyty długoterminowe (procent netto -22%; patrz następny akapit) spadł mocniej niż popyt na kredyty krótkoterminowe (procent netto -11%).

 

Reklama

 

unknown.jpgunknown.jpg

Wartości „rzeczywiste” to zmiany, które nastąpiły, natomiast wartości „oczekiwane” to zmiany przewidywane przez banki. Procenty netto na pytania dotyczące popytu na kredyty definiuje się jako różnicę pomiędzy sumą odsetków banków, które odpowiedziały „znacznie wzrosło” i „nieznacznie wzrosło” a sumą odsetków banków, które odpowiedziały „nieco spadło” i „znacznie spadło” . Procenty netto odpowiedzi na pytania dotyczące czynników sprawczych definiuje się jako różnicę pomiędzy odsetkiem banków, które zgłosiły, że dany czynnik przyczynił się do wzrostu popytu, a odsetkiem, które zgłosiły, że przyczynił się do zmniejszenia popytu. „Pozostałe potrzeby finansowe” to średnia nieważona „fuzji/przejęć i restrukturyzacji przedsiębiorstw” oraz „refinansowania/restrukturyzacji i renegocjacji zadłużenia”; „wykorzystanie finansowania alternatywnego” to średnia nieważona „finansowania wewnętrznego”, „pożyczek od innych banków”, „pożyczek od podmiotów niebankowych”, „emisji/wykupu dłużnych papierów wartościowych” oraz „emisji/wykupu kapitału własnego”. Procenty netto „pozostałych czynników” odnoszą się do średniej z pozostałych czynników, które banki wymieniły jako mające wpływ na zmiany popytu na kredyt.

 

unknown.jpgunknown.jpg

Uwaga: zob. uwagi do wykresu 6. Zmiany czynników wpływających na popyt na kredyty według wielkości firm dodano w pierwszym kwartale 2022 r.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kredyty w EU