Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krajowe dane o produkcji przemysłowej

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,6102 (umocnienie złotego o 0,6%). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN kształtował się w wyraźnym trendzie spadkowym w ślad za rosnącym kursem EURUSD, co było kontynuacją tendencji obserwowanych dwa tygodnie temu (por. MAKROmapa z 17.04.2023). Umocnieniu euro względem dolara sprzyjało dalsze obniżenie światowej awersji do ryzyka związane m.in. ze zmniejszeniem obaw inwestorów o stabilność światowego systemu bankowego. Piątkowa publikacja wstępnych indeksów PMI dla strefy euro nie miała istotnego wpływu na rynek walutowy.

Sprawdź również: Kursy walut: złoty eksplodował, razem z GPW ⚠️ Główne waluty idą na łeb

W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będą zaplanowane na piątek publikacje wstępnych danych o PKB w strefie euro i w Niemczech. W przypadku realizacji naszych niższych od konsensusu rynkowego prognoz dane mogą sprzyjać umocnieniu złotego. Pozytywna dla kursu polskiej waluty może być również dzisiejsza publikacja krajowych danych o produkcji przemysłowej. W centrum uwagi inwestorów będą także krajowe dane o inflacji w Polsce, choć nie oczekujemy aby miały one istotny wpływ na rynek. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego. Istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostaną informacje dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie. Ważnym czynnikiem wpływającym na kurs złotego będą również informacje dotyczące stabilności światowego systemu bankowego.

Sprawdź również: Zerknij na prognozy dla euro, dolara, funta, franka, korony i przekonaj się, ile złotych zapłacisz za waluty z FX

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Krajowe dane o produkcji przemysłowej pozytywne dla stawek IRS

Reklama

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 6,47 (spadek o 3pb), 5-letnie do 5,66 (spadek o 2pb), a 10-letnie do 5,56 (spadek o 3pb). W ubiegłym tygodniu stawki IRS charakteryzowały się niską na tle ostatnich tygodni zmiennością, czemu sprzyjał relatywnie ubogi kalendarz wydarzeń makroekonomicznych. W piątek odbyły się dwie aukcje długu (podstawowa i uzupełniająca), na których Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o 2-, 5-, 10- i 25-letnich terminach zapadalności za 9,6 mld PLN przy popycie równym 11,8 mld PLN. Aukcje nie miały istotnego wpływu na krzywą.

Sprawdź również: Nadchodzi wielkie bankructwo? Bank centralny dobiera się do kont obywateli, sytuacja w tym kraju jest tragiczna

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą zaplanowane na piątek publikacje wstępnych danych o PKB w strefie euro i w Niemczech, które mogą sprzyjać spadkowi stawek IRS. Przeciwny wpływ może mieć natomiast dzisiejsza publikacja krajowych danych o produkcji przemysłowej. Wstępne dane o inflacji w Polsce, w przypadku realizacji naszej prognozy zgodnej z konsensusem rynkowym, będą neutralne dla krzywej. Zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na stawki IRS. Ważnym czynnikiem oddziałującym na krzywą dochodowości pozostaną informacje dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie. Istotnym czynnikiem wpływającym na stawki IRS będą również informacje dotyczące stabilności światowego systemu bankowego.

Sprawdź również: Kurs dolara, euro i złotego będzie reagował na te wydarzenia - przed nami mocny tydzień

 

Prognozy miesięcznych wskaźników makroekonomicznych

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3 

 

Prognozy kwartalnych wskaźników makroekonomicznych
 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Kalendarz

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

 

Reklama

**************

Kursy walut NBP 25.04.2023 r.: trzęsienie na kursie dolara i euro! Załamanie głównych walut

Czytaj więcej

Artykuły związane z Krajowe dane o produkcji przemysłowej