Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

korekta na rynkach FI

Rynek walutowy i stopy procentowej

W środę zmienność na rynkach FX była podwyższona, jednak finalnie kursy głównych par z PLN ale i EUR/USD niewiele się zmieniły. Kurs EUR/PLN zakończył dzień w okolicy 4,27, USD/PLN w pobliżu 3,84, a EUR/USD na 1,1120.

W reakcji na mocną, o 50 pb. obniżkę stóp procentowych w USA, dolar amerykański początkowo wyraźnie się osłabił, indeks dolara (DXY) ustanowił roczne minima schodząc poniżej 100 pkt., a kurs EUR/USD zbliżając się do 1,12, otarł się o maksima z końca sierpnia br.

Nowe projekcje makroekonomiczne FOMC wskazały na nico wyższą niż rynkowe wyceny ścieżkę stóp Fed na lata 2024 i 2025, skutkiem czego było utrzymanie niewielkich wzrostów rentowności UST z pierwszych godzin sesji, co nie wspierało dalszej deprecjacji USD.

Inwestorzy na Wall Street odebrali przekaz konferencji J. Powella bez entuzjazmu, a indeksy zakończyły sesję na niewielkich minusach.

To łącznie z zachowaniem rynków FI doprowadziło do realizacji zysków z krótkich pozycji na dolarze, a jego osłabienie z okresu tuż po decyzji FOMC zostało w całości zniwelowane. W reakcji na wskazane wyżej zachowanie rynków bazowych, złoty wrócił do poziomów odniesienia, choć w czasie sesji kurs EUR/PLN zniżkował w okolice 4,2650, a USD/PLN spadł w pobliże 3,81.

 

Kurs dolara USD/PLN

 

Reklama

>> Czytaj także: CI Games rezygnuje z realizacji uchwały o emisji nowych akcji. Co z notowaniami spółki?



Pomimo mieszanej reakcji rynków tuż po posiedzeniu Fed, w czwartek o poranku nastroje inwestorów są dobre, w górę idą indeksy giełdowe, a tym samym apetyt na ryzyko utrzymuje się. Póki co nie przekłada się to na rynek FX, gdzie dolar mierzony jego indeksem pozostaje na poziomach ze środy.

W naszej opinii kierunek i układ trendów na głównych parach z PLN nie zmienił się, w dalszym ciągu preferuje niższe poziomy EUR/PLN i USD/PLN i taki scenariusz będzie dla nas bazowym, dopóki najbliższe, techniczne opory odpowiednio na 4,29 i 3,86 zostaną utrzymane.

Na rynkach stopy procentowej środowa sesja przyniosła wzrosty rentowności obligacji skarbowych, które w Polsce wyniosły 1-3 pb., w Niemczech 3-4 pb., a w USA 1-4 pb.

Kurs euro EUR/PLN


FOMC dostarczył obniżkę stóp procentowych zgodną z oczekiwaniami inwestorów

FOMC dostarczył obniżkę stóp procentowych zgodną z oczekiwaniami inwestorów, jednak projekcje makroekonomiczne wskazały, że jego członkowie oczekują wyższej o ok. 25 pb. ścieżki stóp w USA, od tej którą w ostatnich dniach wyceniał rynek.

W uzasadnieniu decyzji J. Powell wskazał, że u jej podstaw stała chęć utrzymania obecnego tempa wzrostu gospodarczego USA i zapobieżenie dalszemu chłodzeniu tamtejszego rynku pracy.

Reklama

Wg. zaprezentowanych projekcji FOMC stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych ma w latach ‘24-’25 być nieco wyższa względem oczekiwań z czerwca br. (4,4-4,3% vs. 4,0-4,1%), a wzrost PKB w najbliższych trzech latach ma ukształtować się na poziomie 2% r/r, czyli zbliżonym do oczekiwań z czerwca ‘24.

Tym samym członkowie FOMC nie przewidują „twardego lądowania” amerykańskiej gospodarki, a w obecnych danych makro nie widzą sygnałów recesji czy też mocnego spowolnienia, co zostało kilkukrotnie podkreślone.

 

>> Sprawdź również: Polacy nie czekają już na "mieszkanie na start"? Ogromny wyskok udzielonych kredytów hipotecznych

 

Skutkiem takiego przekazu było utrzymanie rynkowych oczekiwań dotyczących tegorocznej skali cięcia stóp w USA na poziomie sprzed środowego posiedzenia Fed i niewielkie podniesienie wycenianej ścieżki na rok 2025. To nie wspierało kontynuacji spadków rentowności UST, które zakończyły sesję w okolicy dziennych maksimów.

Reklama

W naszej opinii przekaz wrześniowego posiedzenia Fed nie daje w krótkim terminie zbyt wielu argumentów do kontynuacji spadków rentowności obligacji amerykańskich i jeśli przyszłe dane makro z USA, szczególnie z rynku pracy, istotnie nie pogorszą się, to zainicjowana we wtorek globalna korekta na rynkach FI może się przedłużyć.

W przypadku 10-letnich obligacji USA jej celem mogą być okolice 3,80%, co zapewne skutkowałoby wzrostem dochodowości 10-letnich papierów z Niemiec i Polski odpowiednio w okolice 2,25% oraz 5,40-5,45%.

 

Wykres dnia: Po pierwszej, mocniejszej od konsensusu ekonomistów, obniżce stóp Fed o 50 pb rynek wycenia zdecydowanie szybszą ścieżkę luzowania Fed niż EBC.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Refinitiv

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z korekta na rynkach FI