Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie wady inwestowania pasywnego

Trwa konferencja “Pasywna Rewolucja 2.0.” zorganizowana przez portal Stockbroker.pl. Podczas pierwszego dnia wydarzenia poruszono kilka istotnych tematów dotyczących inwestorów indywidualnych. Eksperci debatowali nad czynnikami skłaniającymi do inwestycji w ETF-y, analizie poddawano również skład portfela.  

 

  • W trakcie paneli wielokrotnie wspomniano, że kluczem do sukcesu jest świadomość inwestycyjna i dążenie do odkrywania wiedzy. 
  • W perspektywie długoterminowej inwestowanie pasywne może pomóc w uzyskaniu wyższych stóp zwrotu. 
  • Eksperci uważają, że wspieranie się analizami jest ważne, ale nie może w pełni zastąpić własnej strategii. 

 

 

Czy inwestowanie pasywne jest dla “emerytów”?

Reklama

Przemysław Wojewoda, autor bloga Akademia Finansów, podczas rozmowy z Arturem Wiśniewskim ze Stockbroker.pl przyznał, że w długim terminie sukces inwestowania pasywnego jest pewien, jeśli portfel został odpowiednio zdywersyfikowany. Aktywne, dzienne inwestowanie nie zawsze pozwoli na uzyskanie wysokich stóp zwrotu. Autor podkreślił również wagę szerokiego horyzontu czasowego oraz konieczność ciągłej edukacji. 

Wojewoda dodał, że “inwestowanie jest dla każdego, jeśli zostanie wniesiony wysiłek w bieżące edukowanie się”. Za najważniejszy czynnik warunkujący sukces w szerszym horyzoncie czasowym ekspert podaje podążanie za strategią. Kilkukrotnie zaznaczył, że to dyscyplina jest kluczowa w utrzymaniu satysfakcjonujących rezultatów na rynku. 

 

Zobacz również: Kurs CD Projekt załamał się! Wyniki sprzedaży dodatku Widmo Wolności i Cyberpunk 2077 nie spodobały się rynkowi?

 

Czy inwestowanie indeksowe jest receptą na sukces?

W trakcie panelu "Inwestowanie indeksowe czy selekcja akcji?" dyskutowano z kolei o poszukiwaniu przysłowiowego Świętego Graala na rynku. 

Przemysław Staniszewski, analityk akcji, zwracał uwagę, że ten Graal nie istnieje, niezależnie czy inwestuje się pasywnie czy aktywnie. Dodał, że selekcja akcji jest trudna, ale dobór ETF-ów, szczególnie na początku drogi, też nie jest łatwy. 

Uważa, że wyselekcjonowane portale oferujące gotowe analizy pozwalają na oszczędzanie czasu. 

Reklama

"Indeksy to jest coś, co jest w środku. ETF-y też trzeba zrozumieć, coraz większe zainteresowanie to coraz bardziej wymyślne produkty, które już powstają w USA. (...) Ludzie chcą zarabiać szybko, łatwo i przyjemnie. Jak są dwie z tych rzeczy, to już jest super” - powiedział Staniszewski, dodając, że odpowiednie zarządzanie ryzykiem jest kluczowe dla tych, którzy chcą być bardziej agresywni. 

Michał Szafrański, autor bloga "Jak oszczędzać pieniądze?" zaznaczył, że nasze podejście inwestycyjne musimy modyfikować, aby ono ewoluowało w czasie. Przyznał również, że selekcja akcji wymaga nauki, doświadczenia i metodologii podejścia. 

“Dla większości ważniejsze jest to, aby inwestowanie było łatwe, szybkie i przyjemne. Nie każdy chce, aby inwestowanie było ich konikiem. Chodzi o ochronę majątku i w tym przypadku ETF-y spełniają swoją funkcję” - przyznał ekspert. 

Dodał także, że minimalne zaangażowanie emocjonalne i kosztowe pozwala osiągać cele. W długim horyzoncie czasowym czas działa na naszą korzyść, gdyż wybacza nasze błędy popełnione na początku drogi. Osoby robiące to konsekwentnie przez 2-3 dekady prawdopodobnie ochronią zatem wartość majątku. 

 

Zobacz również: Inflacja w Polsce i stopy procentowe - co dalej? Odpowiada prezes NBP Adam Glapiński

 

Korzystanie z wielu źródeł informacji a efektywne inwestowanie 

Reklama

Podczas panelu poruszano również temat płatnych abonamentów gwarantujących dostęp do analiz. W teorii może to skrócić cały proces selekcji akcji. Czy powinno być zatem omawianym kompromisem?  

Kamil Sochanek, analityk akcji przyznał, że na rynku liczy się przede wszystkim inwestor. 

“Najważniejsze jest JA jako inwestor, od tego powinniśmy wyjść. Definicja inwestora w Polsce nie jest zbyt dobra, kupujemy sprzedające noże” - skomentował. 

Sochanek powiedział, że trzeba poszukać, aby znaleźć "perełki", podmioty mniejsze, które aspirują do wzrostu, ale nie są liderami wzrostów. Dodał, w wielu przypadkach problemem jest przede wszystkim psychologia inwestycyjna. Jednocześnie analityk podkreślił wagę korzystania z kilku źródeł danych. 

Sochanek zaznaczył, że korzystanie wyłącznie z opracowań innych osób też nie jest skuteczne. Uważa, że "nie powinniśmy zrzucać odpowiedzialności na innych, a jeśli inwestujemy środki, powinniśmy to kontrolować".   

“Tak jak ewoluują rynki, tak samo my, jako inwestorzy powinniśmy ewoluować” - powiedział Sochanek. 

Reklama

Dodał, że na GPW czeka nas pułapka płynności, na co należy zwracać uwagę, selekcjonując spółki. 

Mateusz Mucha reprezentujący Beta ETF przyznał, że gotowe analizy służą naszemu rozwojowi w szczególności na początku. Jeśli to chodzi o samo “ściąganie”, jest dobre w pierwszym etapie rozwoju. Z czasem powinno się kłaść nacisk na autorskie treści. Inspirowanie się wyłącznie cudzą pracą może mieć rozczarowujący efekt z czasem, gdy na rynku pojawią się niesprzyjające okoliczności. 

Większość Polaków wciąż nie jest w stanie oszczędzać” - przyznał ekspert, dodając, że inwestowanie pasywne jest dla większości, a największym wrogiem inwestora jest on sam. 

 

Zobacz również: Kurs złota mocno spadł: jeśli sprzedawać, to lepiej nie fizyczny kruszec - podkreśla najlepsza polska ekspertka

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie wady inwestowania pasywnego