Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie prognozy dla kursu XAU/USD

W USA słabną obawy o recesję, co odbija się na notowaniach złota. Według najnowszych danych gospodarka rozwijała się dynamiczniej, niż zakładano. To może zaszkodzić cenie kruszu w kolejnych tygodniach.  

 

  • Gospodarka USA wzrosła w II kwartale znacznie powyżej oczekiwań rynku. 
  • Najnowsze dane makroekonomiczne mogą negatywnie wpłynąć na cenę złota. 
  • To jednak nie przesądza o notowaniach kruszcu do końca roku. Analitycy zwracają uwagę na silne fundamenty. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Złoto z silną reakcją na wiadomości z USA

PKB USA w II kwartale br wzrósł o 2%. Rynek oczekiwał wzrostu o 1,4%, więc dane były sporym zaskoczeniem. Co więcej, aktywność gospodarcza wykazała solidny wzrost w porównaniu z poprzednim odczytem o 1,3%.

“Zaktualizowane szacunki odzwierciedlały przede wszystkim rewizje w górę eksportu i wydatków konsumpcyjnych, które zostały częściowo zrównoważone rewizjami w dół inwestycji niemieszkaniowych i wydatków rządu federalnego” - przedstawiono w raporcie.  

Przed publikacją najnowszego raportu dotyczącego PKB złoto znajdowało się w okolicach 3-miesięcznych minimów. Według Neilsa Christensena, analityka Kitco.com, rosnące perspektywy utrzymania jastrzębiego nastawienia Fed wywierają presję na cenę, która znajduje się obecnie w fazie konsolidacji. Ponadto na notowaniach metali szlachetnych ciąży wypowiedź J. Powella z konferencji bankierów centralnych w Sintrze, na której przyznał, że cykl podwyżek wciąż nie został zakończony, a największą przeszkodą w obecnych warunkach pozostaje silny rynek pracy. Prezes Fed stwierdził również, że “nie widzi” spadku inflacji do 2% do 2025 r. To pomaga dolarowi amerykańskiemu (USD) utrzymać się wysoko blisko dwutygodniowego maksimum.

Zobacz również: 100% i na tym nie koniec? Ta spółka z GPW szokuje wzrostami i chce w tym roku mocno zwiększyć przychody!

 

Notowania XAU/USD - 5 dni 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

Reklama

 

Dolar wspierany jest również przez wyniki testu warunków skrajnych w amerykańskiej bankowości. To utwierdza optymistyczny ton, który po raz kolejny wywiera presję na cenie złota. 

“Duże banki są dobrze przygotowane do przetrwania poważnej recesji i nadal udzielają pożyczek gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom nawet podczas poważnej recesji” - zawarto w podsumowaniu wyników. 

 

 

Reklama

Ceny złota wyrażone w PLN widocznie staniały. Umacnianie się polskiego złotego oraz przejściowa słabość dolara amerykańskiego sprawiły, że z perspektywy polskich inwestorów kruszec ten był mniej atrakcyjnym wyborem.  

Zobacz również: Cena złota przed historycznymi wzrostami, a tymczasem fundusze tracą. O co chodzi?

  

Cena złota z perspektywy kolejnych działań Fed

Pozytywne dane docierające z amerykańskiej gospodarki sprawiają, że złoto powoli traci status “bezpiecznej przystani”. Silny wzrost może być sygnałem dla Rezerwy Federalnej do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. 

 

 

Reklama

“Mocne dane gospodarcze i lepka inflacja usług zostawiają miejsce na dalsze zacieśnienie pieniężne, które będzie krótkoterminowym przeciwnikiem. Niemniej jednak Fed w pewnym momencie tego roku przerwie podwyżki stóp procentowych, co pozostaje wsparciem strukturalnym” - komentują analitycy ANZ Banku.  

Analitycy Credit Suisse wskazują na potencjał odbicia do poziomu znacznie przekraczającego 2000 USD.  

“Nadal pozostajemy nastawieni na ewentualne wybicie nowych rekordów w dalszej części roku, co mogłoby wtedy otworzyć drzwi do ruchu powyżej 2300 USD” - przewidują w najnowszej prognozie. 

Zobacz również: Słynna instytucja finansowa prognozuje wzrost cen złota do 4800 USD za uncję w 2030 r.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie prognozy dla kursu XAU/USD