Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki jest czas pracy piłkarzy

  • Piłkarze zmagają się z przepracowaniem
  • Wielu zawodników skarży się na zły stan fizyczny i psychiczny
  • FIFPro zwraca uwagę na niewygodne praktyki stosowane w środowisku piłkarskim i zapowiada skargę przeciwko FIFA

 

Trenerzy i piłkarze wzywają do zmian

Badania przeprowadzone przez FIFPro dotyczą problemu, o którym coraz częściej mówi się w środowisku piłkarskim. Obawy związane z napiętym kalendarzem meczów i brakiem opieki nad zawodnikami wyrażali wcześniej Kylian Mbappé, Jude Bellingham, czy Rodri.

Jak informuje FIFPro, niezrównoważone obciążenie graczy w dłużej perspektywie może szkodzić ich zdrowiu, wydajności i dalszym perspektywom zawodowym. W związku z tym organizacja przekazała kluczowe wnioski, które mają wpłynąć na poprawę sytuacji.

Zobacz także: 80 godzin tygodniowo. Bank wprowadził nietypowy limit czasu pracy

Badani wskazywali przede wszystkim na problem braku odpoczynku. Według FIFPro, w sezonie 2023/2024 54% czołowych graczy doświadczyło nadmiernego lub wysokiego obciążenia pracą. Aż 78% ankietowanych trenerów popiera wdrożenie gwarantowanego okresu na zregenerowanie sił, podobnego zdania jest 72% zawodników.

Reklama

31% graczy dowiedziało się o włączeniu do składu w dniu meczu ponad 55 razy. Wśród nich był hiszpański piłkarz Dani Carvajal.

 

Niemożliwe jest bycie na pełnych obrotach z ponad 72 grami. Myślę, że odpowiednie organy powinny to przeanalizować, ponieważ jest to praktycznie niemożliwe. Jakość gry spada, a my cierpimy, wraz z naszymi rodzinami – powiedział Carvajal.

 

Argentyński piłkarz Julian Alvarez ma na swoim koncie 83 przypadki włączenia do składu w trakcie podwójnych międzynarodowych zobowiązań w postaci Copa América i obecności na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024.

Jak podaje FIFPro, podróże związane z przemieszczaniem się między krajami spowodowały, że czołowi gracze spędzali 88% procent swojego czasu w pracy w sezonie 2023/24. Dla porównania, 30% meczów obciążających graczy nadmierną pracą stanowią kontynentalne rozgrywki klubowe lub mecze międzynarodowe.

 

Rozkład jest bardzo napięty, szczególnie dla tych z nas z Ameryki Południowej, ponieważ mamy 12-godzinne loty tam i 12-godzinne loty powrotne. Są chwile, kiedy to za dużo dla naszych ciał – powiedział Federico Valverde

Reklama

 

To takie trudne z szalonymi harmonogramami.  To trudne dla ciała – psychicznie i fizycznie jesteś wyczerpany – mówił Jude Bellingham. 

 

Rozszerzenie rozgrywek klubowych UEFA i wprowadzenie 32-drużynowego Klubowego Pucharu Świata może sprawić, że gracze będą poddawani jeszcze bardziej wymagającym wyzwaniom w nadchodzącym sezonie 2024/2025.

 

Zobacz także: Nieruchomości, winnice, spółki z GPW. Jak zarabiają poza boiskiem Robert Lewandowski, Leo Messi czy Cristiano Ronaldo

 

Skarga FIFPro w obronie piłkarzy

Reklama

W czerwcu br. związki członkowskie FIFPRO Europe złożyły pozew przeciwko FIFA. Z oświadczenia dowiadujemy się, że organizacja kwestionuje legalność decyzji FIFA o jednostronnym ustaleniu Międzynarodowego Kalendarza Meczów, a w szczególności decyzji o utworzeniu i zaplanowaniu Klubowych Mistrzostw Świata FIFA 2025. Po uwzględnieniu okresów przygotowawczych i czasu przeznaczonego na podróże między krajami, turniej prawdopodobnie doda harmonogramów graczy do sześciu tygodni dodatkowej pracy.

Co więcej, związki zawodowe graczy uważają, że decyzje podejmowane przez FIFA naruszają prawa graczy i ich związków zgodnie z Kartą Praw Podstawowych UE. Wśród nich wymienić można między innymi zakaz pracy przymusowej lub obowiązkowej, swobodę pracy, prawo do negocjowania i zawierania układów zbiorowych, czy prawo do dobrych warunków pracy.

 

Zobacz także: Padły gigantyczne kwoty! Mistrzostwa kosztowały rekordowo dużo, piłkarze zarobią krocie

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaki jest czas pracy piłkarzy