Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jaką politykę prowadzi bank Japonii?

  • Ile wynoszą obecnie stopy procentowe w Japonii?
  • Jak zareagował kurs dolara do jena?
  • Dlaczego Bank Japonii jest ważny dla globalnych finansów?

 

Stopy procentowe w Japonii bez zmian

Bank Japonii utrzymał referencyjną stopę procentową na poziomie około 0,25% (najwyższym od 2008 roku) po zakończeniu dwudniowego posiedzenia w piątek. Bank centralny zrewidował również swoją ocenę konsumpcji, wskazując na pewność, że silne ożywienie gospodarcze umożliwi dalsze podwyżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Konsumpcja prywatna wykazuje umiarkowanie rosnący trend pomimo wpływu podwyżek cen i innych czynników — powiedział BOJ w oświadczeniu ogłaszającym decyzję.

 

Wykres. Stopa procentowa i inflacja bazowa w Japonii

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Reuters 

Reklama

 

Aktualizacja oceny konsumpcji BOJ pokazuje, że jest coraz bardziej przekonany, że wszystko jest na dobrej drodze, a rosnące płace podnoszą dochody i wydatki gospodarstw domowych - powiedziała Naomi Muguruma, główna strateg ds. obligacji w Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities, cytowana przez Reuters. 

 

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewają się, że BoJ ponownie podniesie stopy procentowe w tym roku, a większość obstawia podwyżkę w grudniu. Nikt w sondażu nie przewidział podwyżki stóp w tym miesiącu. "Jeśli nadchodzące dane jeszcze bardziej podkreślą optymizm BOJ, prawdopodobnie zobaczymy kolejną podwyżkę stóp procentowych w grudniu — powiedziała Naomi Mugurum.

Ueda zaznaczył, że BoJ jest gotowy do dalszego podnoszenia stóp procentowych, jeśli inflacja będzie zmierzać w kierunku trwałego osiągnięcia celu 2%. Przypomnijmy, że bazowa inflacja konsumencka wyniosła 2,8% w sierpniu, rosnąc czwarty miesiąc z rzędu.

W najlepszym przypadku podwyżki stóp procentowych będą dodatkowym obciążeniem dla wzrostu. W najgorszym mogą przyspieszyć szerszy kryzys - powiedział Stefan Angrick, zastępca dyrektora Moody’s Analytics w wywiadzie dla CNBC.

Stopa procentowa w Japonii jest na najwyższym poziomie od 16 lat. Polityka BoJ już zbiła inflację z ostatnich szczytów. Nadchodzące dane CPI pozostają kluczowe dla dalszych dostosowań - czytamy w analizie XTB.

 

Zobacz także: Przyszłość kursu dolara po Fed w oczach ekspertów

Reklama

 

Jak zareagowały rynki na decyzję BOJ?

Brak reakcji nie zaskoczył rynków, ponieważ analitycy spodziewali się, że BOJ nie zmieni stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. Rentowność 10-letnich japońskich obligacji rządowych spadła o 0,4 pb, a jen pozostał stabilny na poziomie 142,52 za dolara. Nikkei 225, który wcześniej wzrósł o 2%, utrzymał ten poziom po ogłoszeniu decyzji.

Kurs jena zanotował ostatnio kilka dobrych tygodni. Od końca lipca, kiedy za dolara płacono ponad 160 JPY, spadł do około 140 JPY, co oznacza spadek o ponad 12,5%. Takie zmiany są rzadko spotykane na rynku walutowym. Jednak w przypadku pary USD/JPY sytuacja wygląda inaczej. Na początku lipca jen osiągnął 38-letnie minimum względem dolara. Zmienność na tej parze jest ogromna, a technicznego punktu widzenia para USD/JPY nadal znajduje się w silnym trendzie spadkowym.

 

Wykres. Kurs USD/JPY

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

 

Źródło: TradingView.

 

Zobacz także: Kurs euro EUR/PLN spadnie, według analityków. Do jakich poziomów dobije cena euro?

 

Japonia już zaskoczyła rynki. I to mocno

Przypomnijmy, że ostatnia niespodziewana podwyżka o 15 pb do 0,25% spowodowała gwałtowną wyprzedaż na globalnych rynkach akcji oraz silne umocnienie jena. Indeks Nikkei spadł o kilkanaście procent, notując jedne z największych dwudniowych spadków w swojej historii.

Reklama

BoJ zakończył politykę ujemnych stóp procentowych w marcu i w lipcu podniósł stopy krótkoterminowe do 0,25%, co było istotnym odejściem od trwającego dekadę programu stymulacyjnego mającego na celu pobudzenie inflacji. 

 

O tym więcej pisaliśmy tutaj: Wstrząs na rynku walut. Bank centralny zaskoczył, a kurs dolara tąpnął

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jaką politykę prowadzi bank Japonii?