Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak ustawić biurka w biurze?

Pracownicy biurowi spędzają przy swoich biurkach znaczną część dnia. Środowisko pracy bezpośrednio wpływa na samopoczucie, poziom stresu, budowanie relacji i wydajność personelu. W czasach, gdy firmy stawiają na otwarte przestrzenie biurowe, kluczowe staje się pytanie, jakie jest optymalne ustawienie biurek, zapewniające komfort pracy. Właściwe rozmieszczenie stanowisk może wpłynąć nie tylko na funkcjonalność (dostęp do światła słonecznego, wygoda sięgania po wszelkie niezbędne do pracy dokumenty, materiały), ale także efektywność, kreatywność i zadowolenie zatrudnionych. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wprowadzić w open space, małym biurze i jakie są najważniejsze czynniki wpływające na optymalne rozmieszczenie stanowisk pracy.

 

 

Rozmieszczenie biurek w biurze open space

Właściwe ustawienie biurek ma znaczenie dla późniejszego komfortu pracy, dlatego nie może być przypadkowe. Wiele zależy od wielkości wynajmowanej powierzchni, jej kształtu i specyfiki pracy w danej organizacji. Jednak w wielu przypadkach kluczowe będzie zapewnienie równowagi między współpracą a prywatnością pracowników. Przede wszystkim warto zadbać o umieszczenie stanowisk pracy z dala od obszarów o dużym natężeniu ruchu, takich jak wejścia, wyjścia czy strefy wypoczynkowe. 

W przypadku, gdy pracownicy wykonują podobne do siebie zadanie, nie wymagające komunikacji i współpracy, praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie biurek szeregowo i oddzielenie np. wolnostojącymi ściankami działowymi typu drzewo od firmy Mikomax Smart Office. Będą one pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale także czysto dekoracyjną. Wiele kolorów do wyboru pozwala bez problemu dopasować je do aranżacji przestrzeni biurowej. 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

źródło: mikomaxsmartoffice.com

Ustawienie biurek wspierające współpracę 

W niektórych firmach członkowie zespołów muszą nieustannie komunikować się ze sobą, rozwiązywać wspólnie problemy i wymieniać informacjami. W takiej sytuacji można rozważyć wyspowy układ biurek. Dobrze sprawdza się podzielenie wielostanowiskowych układów roboczych na mniejsze, tzw. klastry, które składające się z 2 lub 4 biurek. Siedzący przy nich pracownicy zwróceni są twarzami do siebie. Taki układ oprócz tego, że zapewnia szybki przepływ informacji czy dokumentów, ma też pozytywny wpływ na relacje i atmosferę w firmie. Zastosowanie biurek Stand Up R z manualnie regulowaną wysokością umożliwi zatrudnionym wybór indywidualnie dopasowanej pozycji pracy, sprzyjając komfortowi oraz zdrowiu. Podnosząc równocześnie blaty, zespół stworzy szybko wieloosobowy stół projektowy. Jest to rozwiązanie, które z niezwykłą płynnością przechodzi z pozycji siedzącej do stojącej.

Układ mieszany biurek na open space 

Układ mieszany biurek na open space jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą zapewnić swoim pracownikom elastyczność oraz komfort pracy przy różnego typu zadaniach. Stanowiska pracy mogą być grupowane w wyspy, które wspierają współpracę zespołową, podczas gdy inne, wolnostojące biurka, zapewniają przestrzeń do wykonywania obowiązków w ciszy i skupieniu, oddzielone od reszty otoczenia. Dodatkowo open space może być wyposażony w ruchome elementy – ścianki biurowe, przegrody czy mobilne meble modułowe, które umożliwiają łatwe dostosowanie przestrzeni do bieżących potrzeb pracowników. 

Jak ustawić biurka w małym biurze? 

Dobra organizacja przestrzeni ma szczególne znaczenie w małym biurze. Zdecydować można się zarówno na rozmieszczenie stanowisk osobno lub w stylu benching, aby zaoszczędzić miejsce. Należy przy tym przy tym pamiętać, że każda zatrudniona osoba powinna mieć odpowiednią przestrzeń do pracy oraz najlepiej możliwość pracy na stojąco i siedząco. Dobrze jest zapewnić pracownikowi strefę prywatności wokół jego stanowiska, np. za pomocą ścianek biurowych czy roślin doniczkowych.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

źródło: mikomaxsmartoffice.com

Zasada 1. Ustawianie stanowisk pracy względem okna 

Istotne jest ustawienie biurek tak, aby jak najwięcej pracowników miało dostęp do naturalnego światła. Optymalne rozwiązanie polega na umiejscowieniu stanowisk bokiem do okna, co pozwala na równomierne rozproszenie światła na powierzchni roboczej oraz minimalizację odblasków na ekranie monitora. Unikać należy stawiania biurek przodem do okien i tyłem do biura. Taka konfiguracja sprawia, że pracownicy są bardziej podatni na zakłócenia dźwiękowe, spadek koncentracji, efektywności i wzrost poziomu stresu. 

Zasada 2. Rozmieszczenie biurek z uwzględnieniem innych mebli w biurze

Przede wszystkim należy uwzględnić przepisy BHP, które wymagają zapewnienia każdemu pracownikowi odpowiedniej przestrzeni. W praktyce oznacza to, że każda osoba powinna mieć zapewnione co najmniej 13 metrów sześciennych objętości pomieszczenia i 2 metry kwadratowe podłogi niezajętej przez sprzęt i urządzenia biurowe. Warto także pamiętać o odpowiednich odstępach między biurkami, tak aby pracownicy mogli swobodnie poruszać się po biurze i mieć łatwy dostęp do wspólnych mebli oraz urządzeń, takich jak szafki, regały czy drukarki. 

Zasada 3. Ustawienie biurek względem ścian i drzwi

Ustawienie biurek względem ścian i drzwi jest istotne dla komfortu psychicznego pracowników. Odpowiednie rozmieszczenie mebli może wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Ważne jest, aby żadne biurko nie było ustawione tyłem do drzwi wejściowych, gdyż może to wywołać niepokój i dyskomfort u osoby pracującej. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie biurek w kontekście relacji międzyludzkich. Siedzenie plecami do siebie może być niekorzystne dla atmosfery w zespole. Optymalne ustawienie to takie, gdzie za plecami pracownika znajduje się ściana, a nie inny współpracownik. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak ustawić biurka w biurze?