Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja a wakacje w turcji

Do 25% z 17,5% podniósł główną stopę procentową turecki bank centralny. Tym samym zaskoczył rynek, bo prognoza zakładała, że stopa pójdzie w górę do 20%. Kurs USD/TRY reaguje dość znacznym spadkiem o -1,4%.

 

  • Bank centralny Turcji zaskoczył dziś rynek podwyżką głównej stopy z 17,5% do 25%.
  • To trzecia podwyżka stóp z rzędu i tym razem zdecydowana.
  • Lira turecka dość dynamicznie umocniła się po tej decyzji do USD i innych walut.
  • Pytanie, czy to rzeczywiście koniec "erdoganomiki"?
  • Inflacja w Turcji pozostaje wysoka, w lipcu sięgała niemal 48% r/r.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Turecki bank centralny podwyższył dziś główną stopę procentową znacznie powyżej konsensusu analityków. Ci prognozowali podwyżkę z 17,5% do 20%, a tymczasem od dziś nad Bosforem stopa wynosi 25%.

 

 

Ponadto, stopa pożyczkowa – overnight poszła w górę do 26,50% z 19,00%, stopa depozytowa – overnight wzrosła do 23,50% z 16,00%, a stopa płynnościowa do 29,50% z 22,00%.

Reklama

 

 

Kurs USD/TRY zareagował dość mocnym spadkiem, obecnie zniżkuje o -1,6% (13:30).

 

Notowania USD/TRY w 08.23

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView

 

Koniec z „erdoganomiką”?

Turecki bank centralny podniósł stopy trzeci raz z rzędu, ale tym razem solidnie. Jak napisali jego przedstawiciele w komunikacie, „Komitet kontynuuje proces zacieśniania polityki pieniężnej w celu utrwalenia dezinflacyjnego kursu tak szybko, jak to tylko możliwe”. Cel inflacyjny tureckiego banku wynosi 5%, po raz ostatni był zrealizowany 12 lat temu.

Czyżby naprawdę nowe władze banku centralnego Turcji kończyły z „erdoganomiką”, która doprowadziła do wystrzału inflacji, gdyż w trakcie jej wzrostu obniżano koszt pieniądza? Przypomnijmy, że do tej pory podnosiły stopy, ale rozczarowująco powolnie i ostrożnie, bowiem pierwsza podwyżka to był wzrost z 8,50% do 15%, a następna z 15% do 17,5%.

Obecnie, po dzisiejszej podwyżce, główna stopa procentowa znalazła się na najwyższym poziomie od czerwca 2019 roku. Jednak i tak jest niższa od wskaźnika CPI (47,8% w skali roku w lipcu). Wedle prognozy banku centralnego, pod koniec roku wskaźnik CPI może sięgać 60%.

Za „erdoganomiką” stał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Uważał on, że pierwszeństwo ma wzrost gospodarczy, co było na rękę jemu i jego partii. W ciągu 3 ostatnich lat kurs USD/TRY urósł o 263%, a w tym roku o 43%.

Zobacz także: Polska biurokracja pokonała Niemców! Spółka z GPW jednak nie zniknie z giełdy, a wszystko dzięki... tempu pracy urzędu

Reklama

 

Inflacja wciąż wysoka nad Bosforem

Inflacja w Turcji spada od czasu osiągnięcia szczytu na poziomie 85% w październiku 2022 r., ale skoczyła z 38% w czerwcu tego roku do prawie 48% w lipcu. W czwartek bank centralny przypisał utrzymującą się wysoką inflację silnemu popytowi krajowemu, presji płacowej, kursom walutowym, lepkiej inflacji usług i regulacjom podatkowym.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w czerwcu mianował byłą bankierkę z Wall Street Hafize Gaye Erkan na nowego prezesa banku centralnego. Tym samym poniekąd zgodził się na odejście od kontrowersyjnej polityki polegającej na obniżaniu stóp procentowych w miarę wzrostu inflacji.

Zobacz również: Czy szef Fed Jerome Powell wstrząśnie rynkiem? Jak giełda w USA zachowuje się po Jackson Hole?

 

Wskaźnik CPI w Turcji

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Czytaj więcej