Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile wyniosła inflacja w lutym Wielkiej Brytanii?

  • Ile wyniosła inflacja w lutym Wielkiej Brytanii?
  • Co to oznacza dla wysokości stóp procentowych?
  • Jak mają się one do recesji w UK pod koniec 2023 roku?

 

Inflacja mocno w dół w Wielkiej Brytanii

Stopa inflacji CPI w lutym w Wielkiej Brytanii wyniosła 3,4% w ujęciu rocznym, wynika z nowych danych opublikowanych w środę 20 marca. To mniej niż 4% rdr w styczniu. Konsensus prognoz zakładał, że będzie to 3,5% rok do roku.

Inflacja bazowa przyjęła wartość 4,5% rdr w lutym w UK, podczas gdy średnia prognoza wieściła 4,6%. Wcześniej, w styczniu było to 5,1% w ujęciu rocznym.

“Największy wpływ na spadek inflacji rok do roku między styczniem a lutym miały prawdopodobnie żywność, restauracje i odzież. Częściowo zrównoważy to wzrost cen paliw silnikowych” - czytamy w analizie UniCredit.

Eksperci banku zaprezentowali również swoją krótka prognoże dotyczącą przyszłej ścieżki

Reklama

“Inflacja zasadnicza ma spaść gwałtownie do nieco poniżej 2% w kwietniu, chociaż będzie to spowodowane cenami energii elektrycznej i gazu, podczas gdy inflacja bazowa pozostanie powyżej 2%” - stwierdzili eksperci UniCredit.

 

Zobacz również: Prezydent Argentyny przyłapany na kłamstwie. Miał ratować kraj, a podniósł swą pensję o 48%

 

Wkrótce decyzja o stopach procentowych Bank of England

Inflacja to kluczowe dane makroekonomiczne dla brytyjskiego banku centralnego. W czwartek, 21 marca, przedstawi on swoje postanowienia w kwestii wysokości stóp procentowych. 

Nikt nie spodziewa się ruchu stóp w tym miesiącu, a raczej kolejnej pauzy. Bank Anglii nie wskazał jeszcze, kiedy obniży stopy procentowe, choć słabe wskaźniki wzrostu gospodarczego prawdopodobnie zachęcą decydentów do takiego kroku już za kilka miesięcy.

“Chociaż inflacja wykazała postęp, to nie spadła wystarczająco mocno, aby dać Bankowi Anglii wystarczającą pewność. Dwóch z dziewięciu członków komitetu nadal głosowało za podwyżkami stóp w lutym” - skomentowali ekonomiści z ING Think.

Reklama

“Dane za kwiecień i maj będą kluczowe, ponieważ to właśnie wtedy widoczny będzie wpływ rocznych podwyżek cen, a także prawie 10-procentowej podwyżki krajowej płacy wystarczającej na utrzymanie” - czytamy w analizie ING.

Umiarkowane ożywienie aktywności w tym roku sprawić ma, że Bank Anglii będzie ostrożny w obniżaniu stóp procentowych, uważają ekonomiści z ING.

“Czerwcowe posiedzenie jest najwcześniejszym momentem na obniżkę stóp (...)”- dodano.

“Rentowności brytyjskich obligacji skarbowych należą do najwyższych w grupie G10, co nie zawsze miało miejsce” - zwrócili uwagę ekonomiści BNP Paribas. - “Może to stworzyć bufor stóp procentowych i odizolować funta brytyjskiego od pogorszenia globalnych nastrojów związanych z ryzykiem. Utrzymująca się stabilność inflacji w Wielkiej Brytanii, szczególnie w usługach, może również spowolnić wszelkie ruchy BoE w kierunku obniżenia stóp procentowych i oznaczać, że ten bufor stóp procentowych utrzyma się dłużej”

 

Prognoza dla kursu funta w 2024 - czy funt umocni się o 5%?

Eksperci rynku walutowego z BNP Paribas pozytywnie spoglądają na perspektywy funta brytyjskiego w 2024 roku. Oczekują umocnienia GBP w 2024 roku zarówno wobec euro, jak i dolara. Zapewne może to mieć również przełożenie na kurs funta do złotego.

Reklama

“Pomimo możliwości opóźnienia szeroko zakrojonego osłabienia dolara w 2025 roku, nadal spodziewamy się, że kurs GBP/USD zakończy rok powyżej 1,30 USD na poziomie 1,33 USD” - czytamy w raporcie BNP Paribas.

Zatem, prognoza banku zakłada, że do końca tego roku funt umocni się wobec dolara o nawet 5%. To potencjał do sporej aprecjacji.

 

Kurs funta do dolara (GBP/USD)

FX:GBPUSD Chart Image by FXMAG-CHARTFX:GBPUSD Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Nie widzimy powodu, dla którego oczekiwania dotyczące spodziewanego zwycięstwa Partii Pracy (w tegorocznych wyborach, przyp. red.) miałyby ulec zmianie, a ten brak niepewności powinien być pozytywny dla GBP” - dodali. - “Rachunek bieżący Wielkiej Brytanii nadal wykazuje deficyt, ale nie wywarło to presji na GBP.

 

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) - co dalej?

Swoje spojrzenie na notowania kursu funta do złotego przedstawił także ekspert Tickmill, Marcin Kiepas.

"W 2024 roku głównym czynnikiem kształtującym notowania GBP/PLN, podobnie jak to będzie miało miejsce w przypadku wielu innych par walutowych z polskim złotym, będą perspektywy zmian stóp procentowych w Polsce i kraju odniesienia” - zaznaczył Marcin Kiepas w wypowiedzi dla FXMAG.

“Oczekuję, że utrzymanie przez RPP stóp procentowych w Polsce na wysokim poziomie, przy jednoczesnym przyspieszeniu wzrostu gospodarczego, będą wspierać złotego i przez większość 2024 roku kurs GBP/PLN będzie pozostawał poniżej 5 zł. Szczególnie, że po dość dobrym od jesieni okresie dla funta, najbliższe miesiące mogą przynieść jego lekkie osłabienie na rynkach globalnych” - dodał analityk walutowy Tickmill.

Reklama

 

Czytaj również: Korona norweska szoruje po dnie - czy odbije w 2024?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile wyniosła inflacja w lutym Wielkiej Brytanii?