Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

hamas wojna

  • Jak duże są już koszty wojny dla Izraela?
  • Co spowodało spadek ratingu?
  • Jakie problemy dla Izraela spowoduje obniżka oceny kredytowej?


Izrael z obniżonym ratingiem kredytowym, po raz kolejny.

Amerykańska agencja ratingowa Moody's po raz drugi w tym roku obniżyła rating kredytowy Izraela. W piątek instytucja zmniejszyła ocenę o dwa stopnie. Głównym powodem była zwiększona intensywność walk z libańską grupą “Hezbollah”. 

Podkreślono, że Izrael nie ma opracowanej strategii zakończenia konfliktu, co mogłoby uspokoić inwestorów. Moody’s nie oczekuje już również szybkiego i silnego ożywienia gospodarczego w Izraelu.

Konflikt trwa już blisko rok. Bezpośrednie koszty wojny wzrosły do ponad 250 mld szekli (około 260 miliardów PLN) od wybuchu walk 7 października 2023 roku.

Agencja Moody’s obniżyła ocenę Izraela z “A2” do “Baa1”, czyli o dwa stopnie. To bardzo istotna zmiana. Od teraz, Izrael znajduje się już w segmencie “Lower medium grade” (niższy średni poziom) i tylko trzy pozycje dzielą go od poziomu “śmieciowego”.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Wolfstreet.com.

 

Zazwyczaj, utrata ratingu na poziomie “inwestycyjnym” i spadek do “śmieciowego” oznacza wzrost kosztów obsługi zadłużenia. Jeśli tak by się stało, to mogłoby skłonić, (a nawet zmusić) inwestorów do sprzedaży izraelskiego długu.

Już teraz niższy rating kredytowy sprawia, że izraelski rząd będzie miał większe trudności z finansowaniem kosztów trwającej wojny, bowiem inwestorzy dostrzegają większe ryzyko związane z inwestowaniem w tym kraju. Moody's ostrzegł również, że niepewność co do bezpieczeństwa kraju jest znacznie wyższa niż w przypadku innych krajów z ratingiem na poziomie Baa. 

„Ratingi prawdopodobnie uległyby dalszemu obniżeniu, potencjalnie o wiele stopni, gdyby obecne wzmożone napięcia z Hezbollahem przerodziły się w konflikt na pełną skalę” - czytamy w komunikacie agencji Moody's.

Reklama

“Głównym powodem obniżenia ratingu jest nasz pogląd, że ryzyko geopolityczne znacznie się nasiliło, osiągając bardzo wysoki poziom, co ma istotne negatywne konsekwencje dla wiarygodności kredytowej Izraela zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej” - dodano.

“W obliczu zwiększonego ryzyka dla bezpieczeństwa nie spodziewamy się już szybkiego i silnego ożywienia gospodarczego, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich konfliktów” - stwierdziła agencja Moody's.

“Z kolei opóźnione i wolniejsze ożywienie gospodarcze w połączeniu z bardziej długotrwałą i szerszą kampanią wojenną będzie miało bardziej trwały wpływ na finanse publiczne (Izraela), jeszcze bardziej oddalając perspektywę stabilizacji wskaźnika długu publicznego w porównaniu z naszymi wcześniejszymi prognozami” - dodano.

 

Gospodarka Izraela mocno ucierpiała przez wojnę

Agencja Moody's utrzymała również negatywną perspektywę. Ryzyko poważnej eskalacji konfliktu z Hezbollahem jest nadal możliwe, a to jeszcze bardziej osłabia siłę gospodarczą i fiskalną kraju, dodali eksperci z Moody’s.

Nie ma widocznej strategii wyjścia z konfliktu zbrojnego, która przywróciłaby poziom pewności i bezpieczeństwa, na których ostatecznie opiera się gospodarka i inwestycje biznesowe” - ostrzegła agencja ratingowa.

Reklama

Moody's spodziewa się, że izraelska gospodarka wzrośnie o zaledwie 0,5% w 2024 roku. Agencja obniżyła prognozę wzrostu na przyszły rok do 1,5% z 4% wcześniej.

Minister finansów Izraela, Bezalel Smotrich bagatelizował wpływ obniżenia ratingu i utrzymywał, że działania te zostaną odwrócone po zakończeniu konfliktu.

Po wygranej wojnie nawet ci, którzy obniżyli nasz rating, przywrócą go do rzeczywistego poziomu izraelskiej gospodarki” - zapewnił izraelski minister.

W ostatnich miesiącach zarówno Moody’s, jak i dwie pozostałe duże amerykańskie agencje (S&P oraz Fitch), obniżyły rating Izraela i utrzymują “negatywną perspektywę”. Każda z instytucji podkreśliła, że możliwe są dalsze obniżki oceny kredytowej państwa przypadku eskalacji zagrożenia bezpieczeństwa lub pogorszenia sytuacji fiskalnej kraju.

 

Zobacz również: Stopa bezrobocia w Niemczech jest największa od ponad 3 lat

Czytaj więcej