Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

firmy w niemczech

W ujęciu geograficznym pogorszenie koniunktury odnotowano w Niemczech, natomiast we Francji i pozostałych gospodarkach strefy euro objętych badaniem PMI doszło do nieznacznej poprawy sytuacji. Przeciętna wartość zagregowanego indeksu PMI w strefie euro zwiększyła się do 48,4 pkt. w okresie styczeń-luty br. wobec 47,2 pkt. w IV kw. 2023 r. Dane stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB w strefie euro zwiększy się do 0,2% I kw. wobec 0,0% w IV kw.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

W danych na uwagę zasługuje ponowne nasilenie rozbieżnych tendencji w zakresie aktywności w przetwórstwie i w usługach. Od połowy ubiegłego roku obserwowaliśmy zmniejszenie różnicy pomiędzy wartością składowej dla aktywności biznesowej w usługach i składową dla bieżącej produkcji w przetwórstwie. Natomiast w styczniu składowa dla przetwórstwa obniżyła się, podczas gdy subindeks dla usług wzrósł i ukształtował się on na poziomie 50,0. Tym samym po raz pierwszy od lipca 2023 r. nie odnotowano spadku aktywności w sektorze usług, podczas gdy w przetwórstwie przemysłowym strefy euro obserwowane są wciąż tendencje recesyjne. Ważnym czynnikiem sugerującym trwałość ożywienia w usługach jest przyspieszający wzrost zatrudnienia w tym sektorze. 

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Tendencje w przetwórstwie strefy euro, a przede wszystkim Niemiec, są kluczowe z punktu widzenia sytuacji polskiego eksportu. Od IV kw. 2022 r. dynamika produkcji w branżach eksportowych w Polsce pozostawała w trendzie spadkowym, a od września 2023 r. ukształtowała się ona poniżej zera. Dopiero w styczniu br. odnotowano wzrost produkcji w ujęciu rocznym w branżach eksportowych. W największym stopniu do wzrostu produkcji w styczniu przyczyniła się branża motoryzacyjna („pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” oraz „pozostały sprzęt transportowy”). Jednocześnie największe spadki wśród branż eksportowych odnotowano w kategoriach „urządzenia elektryczne” oraz „komputery, wyroby elektroniczne i optyczne”. Uważamy jednak, że wzrost dynamiki produkcji skierowanej na eksport w styczniu wynikał przede wszystkim z korzystnych efektów kalendarzowych (por. MAKROpuls z 20.02.2024), a perspektywy produkcji w tej kategorii pozostają niekorzystne ze względu na obniżoną aktywność w przetwórstwie w strefie euro, w tym w Niemczech i zgłaszane z tego powodu niższe zapotrzebowanie na dobra pośrednie wytwarzane w Polsce.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Koniunktura w niemieckim przetwórstwie ponownie pogorszyła się w lutym. Wstępny indeks PMI dla przetwórstwa spadł w lutym do 42,3 pkt. wobec 45,5 pkt. w styczniu, kształtując się na najniższym poziomie od października 2023 r. Głównym czynnikiem ograniczającym aktywność w Niemczech pozostaje słaby popyt znajdujący odzwierciedlenie w spadku nowych zamówień ogółem, w tym zamówień eksportowych. Czynnikiem stabilizującym aktywność gospodarczą pozostaje realizacja zaległości produkcyjnych. Obniżają się one nieprzerwanie od czerwca 2022 r., a w lutym tempo ich spadku nieznacznie przyspieszyło po przejściowym wyhamowaniu w poprzednich miesiącach. Warto zwrócić uwagę, że ankietowane firmy sygnalizują, że zakłócenia w żegludze na Morzu Czerwonym miały ograniczony wpływ na ciągłość łańcuchów dostaw i ich bieżącą aktywność. 

 grafika numer 4 grafika numer 4

Zarówno w przypadku Niemiec jak i całej strefy euro w lutym odnotowano spadek wskaźnika dla oczekiwanej produkcji w przetwórstwie w horyzoncie 12 miesięcy. Co więcej, w Niemczech ukształtował się on poniżej granicy 50 pkt. po raz pierwszy od listopada 2023 r. Oznacza to, że niemieckie przedsiębiorstw patrzą w przyszłość z pesymizmem, sygnalizując tym samym wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji tendencji recesyjnych w niemieckim przetwórstwie w kolejnych miesiącach. Stanowi to ryzyko dół dla naszego scenariusza zakładającego stopniowe ożywienie gospodarcze w strefie euro począwszy od II kw. 2024 r. i powiązane z nim przyspieszenie polskiego eksportu. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z firmy w niemczech