Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dolar fed

  • Czy dolar będzie osłabiał się, czy raczej umocni się po decyzji Fed?
  • Jakie wydarzenia będą ważne dla USD?
  • Jakie są prognozy dla kursu USD/PLN od znanych ekspertów?

 

Dolar na rozdrożu po decyzji Fed

Kurs dolara po decyzji Rezerwy Federalnej spadł do poziomu 3,81 PLN. Potem, notowania odbiły do 3,86 PLN, a dzień później są na poziomie 3,84 PLN.

Stopa procentowa w USA została obniżona przez Fed o 50 pb na środowym posiedzeniu. Jest to pierwsza obniżka od ponad czterech lat.

“Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z "dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku” - zauważył Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.

 

Reklama

Czytaj również: Stopy procentowe w USA w dół o 50 pb. Jest decyzja Fed!

 

“Decyzja Fed osłabiła dolara w relacji do większości walut, w tym do złotego. Oczekuję, że w krótkim terminie dolar może jeszcze znaleźć się pod presją sprzedających” - skomentował Marcin Kiepas, analityk Tickmill w wypowiedzi dla FXMAG.

“W efekcie kurs EUR/USD może zaatakować poziom 1,12-1,13 USD, a notowania kursu USD/PLN na krótki czas mogą spaść poniżej 3,80 PLN” - dodał ekspert Tickmill.

Początek cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych jest już za nami. Teraz, na celowniku inwestorów znalazły się wybory prezydenckie w USA.

 

Reklama

Zobacz także: Cios dla dolara. Zielony traci i będzie tracił! Do jakiego poziomu spadnie USD/PLN?

 

Co dalej z kursem dolara?

“W średnim terminie, jako że stopy procentowe tną lub będą ciąć również inne banki centralnego, nie widzę powodu, żeby dolar dalej osłabiał się w następstwie działań Fed. Nie oczekuję również trwałego wpływu amerykańskich wyborów prezydenckich na dolara” - zaznaczył Marcin Kiepas, analityk Tickmill w komentarzu dla FXMAG.

“Zakładam, że w perspektywie kolejnych 12 miesięcy kurs EUR/USD wciąż będzie poruszał się w szerokim przedziale 1,04-1,13 USD. W ostatnim kwartale roku spodziewam się również powrotu kursu USD/PLN w rejon 4 PLN” - podkreślił.

Odmiennego zdania jest Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.

“Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz "miękkiego lądowania", co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street” - zauważył Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.

Reklama

“W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.). Jednocześnie Fed oczekuje ponad 2% wzrostu PKB w 2024 roku i wciąż solidnego rynku pracy, który zadeklarował się wspierać. Rynek odebrał to jako wyższą szansę na miękkie lądowanie gospodarki USA. Jerome Powell na konferencji był gołębi i wskazał, że Fed nie musi się spieszyć, a ruchy o 50 pb nie będą żadną ‘nową normą’” - dodał ekspert XTB.

“Taka decyzja, zestaw prognoz oraz komentarze to jasne wsparcie inwestorów na Wall Street i perspektywa dalszego osłabienia dolara. Oczywiście sporo może zdarzyć się jeszcze w kolejnych miesiącach, ale jeśli gospodarka będzie zachowywała się tak, jak zakłada to Fed, powinny nas czekać dobre miesiące dla rynku ryzyka. Z tego powodu dzisiaj obserwujemy dalszą słabość dolara do innych walut G10 oraz siłę rynku krypto/indeksów giełdowych” - podsumował Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.

Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych CMC Markets w nagraniu na kanale FXMAG tak skomentował sytuację na wykresie USD/PLN:

“Na ten moment układ sił jest taki, żeby w końcu dotrzeć w okolice 3,75-3,77 PLN” - stwierdził Daniel Kostecki z CMC Markets.

 

Wykres: Kurs dolara do złotego na przestrzeni lat.
 grafika numer 1 grafika numer 1
Źródło: TradingView.

 

Reklama

“Teraz realizujemy zmienność, którą nadmuchał prezydent Francji przyspieszonymi wyborami w czerwcu. Później nadmuchany zostanie balonik zmienności wyborami w USA i przez kolejne kwartały będziemy tę zmienność realizować. Być może to będzie gamechanger, a być może kontynuacja trendu. Ja tego w tym momencie nie wiem. Teraz niepewność jest zbyt duża” - dodał.

 

Zobacz również: Fed się spóźnił, kolejna decyzja tuż po wyborach. Rosną obawy o recesję

Czytaj więcej