Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego kurs złotego ostatnio mocno wzrósł

  • Prognozy dla kursu euro: co będzie kierować walutą po wyborach?
  • Jakie są notowania euro do dolara (EUR/USD)?
  • Dlaczego kurs złotego ostatnio mocno wzrósł?

 

 

Kurs euro (EUR) po wyborach parlamentarnych - co dalej?

Kurs euro zareagował na wyniki wyborów europarlamentarnych spadkiem przy czym było to raczej spowodowane zaskakującą decyzją francuskiego prezydenta o rozwiązaniu krajowego parlamentu niż samego wyniku wyborów. Ostatnie posiedzenie Fed wraz z publikacją danych o inflacji spowodowały jednak ruch odwrotny na parze EURUSD. Wydaje się, że w dłuższym terminie to właśnie decyzje banków centralnych oraz perspektywy gospodarcze strefy euro oraz gospodarki Stanów Zjednoczonych będą decydować o zachowaniu się najważniejszej pary walutowej czyli EURUSD.

 

 

Reklama

 

 

W kontekście waluty strefy euro z jednej strony można przypuszczać, iż w dłuższym terminie będzie się osłabiać względem dolara na skutek gorszych perspektyw gospodarczych, malejącego znaczenie na świecie czy różnego rodzaju wyzwań wewnętrznych strefy euro. Z drugiej strony ponieważ oczekiwania względem europejskiej gospodarki są niskie to też łatwiej może być osiągnąć pozytywne zaskoczenie, które mogłoby pomóc europejskiej walucie, natomiast wiele będzie również na rynku walut zależeć od różnych rozstrzygnięć geopolitycznych. Moim zdaniem w przypadku dolara biorąc pod uwagę dość niezłą sytuację w amerykańskiej gospodarce oraz wysoki poziom stóp procentowych na ten moment wydaje się, że lekkie umacnianie się dolara jest scenariuszem bazowym.

 

Zobacz także: Obrót walutami po wyborach do Parlamentu Europejskiego: co dalej z kursem euro, złotego i dolara?

Reklama

 

Czy złoty jest przewartościowany? Zobacz, jakie były powody ostatnich wzrostów

W przypadku polskiej waluty mieliśmy do czynienia z umocnieniem w ostatnich miesiącach, czemu sprzyjało lepsze nastawienie inwestorów zagranicznych do rodzimego rynku w związku z wynikami wyborów parlamentarnych, które przełożyły się na odblokowanie środków europejskich. Dodatkowo ważnym czynnikiem było zmniejszenie się obaw o sytuację naszego kraju w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. Wydaje się, że inwestorzy zagraniczni w zdecydowanie mniejszym stopniu biorą pod uwagę negatywny wpływ tego konfliktu na polską gospodarkę niż miało to miejsce w 2022 r. czy na początku 2023 r. Stosunkowo niezłe zachowanie polskiej gospodarki na tle innych krajów europejskich i dobre zachowanie rodzimych aktywów też było czynnikiem, które zachęcało do nabywania złotego mając na uwadze również atrakcyjne z punktu widzenia wielu inwestorów poziom stóp procentowych.

 

 

Ładowanie...

Reklama

 

 

Obecnie już po istotnym umocnieniu się złotego wydaje się, że potencjał do wzrostu się wyczerpuje, a dalsze wzrosty stwarzałyby coraz większe trudności dla eksporterów, co również musi mieć na uwadze NBP. Nie można wykluczyć umocnienia się złotego np. w przypadku silniejszego odpływu kapitału ze Stanów Zjednoczonych w kierunku emerging markets. Natomiast trudno też jednoznacznie wskazać czynniki, które istotnie powinny wpływać na osłabienie się rodzimej waluty. Oczywiście w przypadku silniejszego wzrostu inflacji czy niekorzystnego rozwinięcia sytuacji geopolitycznej złoty może ponadprzeciętnie się osłabić, jednak w scenariuszu bazowym powinniśmy pozostawać w kanale 4,20-4,40 w najbliższych tygodniach.

 

Czytaj również: Właśnie tyle zapłacisz za najważniejsze waluty! Popularni eksperci bez ogródek o kursie euro, dolara, franka i eurodolara

Czytaj więcej