Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czym są NFT

W 2021 roku obraz Mike’a Winkelmanna tworzącego pod pseudonimem Beeple został sprzedany w postaci NFT za 69 milionów dolarów. W połowie ubiegłego roku ogólna wartość sprzedaży tokenów NFT wyniosła równowartość 2,5 mld dolarów. Czyli 200 razy więcej niż rok wcześniej. Na czym polega fenomen NFT? Czym jest NFT? Do czego służą NFT? Zapraszam do kolejnego odcinka Najlepszego Kursu o kryptowalutach online za darmo.

Partnerem naszego kursu jest giełda Binance. Jeżeli jeszcze nie masz konta na tej giełdzie to kliknij tutaj. Dzięki rejestracji z poniższego linku zaoszczędzisz 20% na prowizjach handlowych.

Na początek uporządkujmy kilka rzeczy. NFT to skrót od non-fungiblie (non fandżibl) token czyli token niezamienny, niewymienialny. Czyli co… nie możemy się go pozbyć? Nie o to w tym chodzi. Token zamienny uosabia pieniądze, które ogólnie rzecz biorąc są fungiblie, a więc wymienne i zbywalne. Przykładowo każdy banknot 100 złotowy ma taką samą wartość (okej możecie złapać za słówka tutaj też może się znaleźć coś kolekcjonerskiego). Przykładem natomiast przedmiotu, który jest niewymienialny będzie oryginalny obraz, przykładem niech będzie „Mona Lisa” Leonardo da Vinciego.

Czym zatem jest NFT? to rodzaj tokena kryptograficznego w blockchainie, który reprezentuje unikalny zasób. Mogą to być aktywa całkowicie cyfrowe lub tokenizowane wersje rzeczywistych aktywów. Ponieważ NFT nie są ze sobą wymienne, mogą funkcjonować jako dowód autentyczności i własności w sferze cyfrowej. Stanowi on potwierdzenie, że np. dany plik istnieje tylko w jednym egzemplarzu i że jest oryginalny. Oczywiście możesz śmiało stwierdzić, ale przecież wystarczy, że zrobię prnt screena jakiemuś jpg’owi i mam już jego kopię, to nic nie zmienia bo chodzi o ten oryginalny. Podobnie z resztą jak w przypadku dzieł sztuki, wspomniana wcześniej „Mona Lisa” doczekała się mnóstwa kopii, a jednak jej wartość z tego tytułu nie spadła, ba nawet mogło to wywołać odwrotny skutek.

Reklama

W internecie możemy swobodnie kopiować, przesyłać i robić mnóstwo innych rzeczy z plikami. Tokeny NFT nie da się skopiować, a wysłać można je tylko pomiędzy krypto walutowymi portfelami. Omawiane przez nas tokeny NFT opierają się głównie na Ethereum lub BNBchain.

Warto już na początku wspomnieć o niezwykłych atutach NFT. Ponieważ są oparte na blockchainie to daje nam to: zabezpieczenie przed ingerencją w te dane, akt posiadania, historię przepływu NFT, metadane, publiczną weryfikowalność (wszystko zapisane ma blockchainie), decentralizację (nie musimy znać dostawcy serwerów bazodanowych, uczciwości zarządcy tych danych)

Gdy świat przechodzi z Web 2.0 do Web 3.0 możemy postrzegać NFT jako budulec, w zakresie: ● Rewolucjonizowania prawa własności ● Rewolucjonizowania wymiany zasobów cyfrowych

A Ma to znaczenie dla społeczności cyfrowych, ekonomii Metawersu, czyli np. dla zasobów zbywalnych w grach.

Ale Zastanówmy się teraz jakie konkretne zastosowanie mogą mieć tokeny NFT i w których branżach już teraz wnoszą wartość dodaną. I oczywiście do głowy przychodzi nam sztuka. Tokeny NFT pomogły rozwiązać długotrwałe problemy związane z unikalnością sztuki cyfrowej. W skrócie problem brzmiał „jak sprawić by wirtualna grafika była unikalna, skoro można ją po prostu skopiować”. W prawdziwym nie cyfrowym świecie też istnieją fałszywki ale zwykle jesteśmy w stanie je uwierzytelnić. Sztuka krypto czerpie większość swojej wartości z weryfikacji cyfrowej, która potwierdza autentyczności i własności. Chociaż każdy może zobaczyć CryptoPunk na blockchainie Ethereum i pobrać lub zapisać obraz, to udowodnić, że posiada oryginał, będzie mógł tylko właściciel. Kolejnym ciekawym przykładem jest launch platformy Binance NFT, na który giełda ta przygotowała współpracę z Krzysztofem Gonciarzem. Praca Gonciarza, jako jedynej osoby z Polski, została wystawiona na aukcji w pierwszym tygodniu od uruchomienia platformy. Gonciarz stworzył unikatową pracę cyfrową typu NFT zatytułowaną „Fantazmaty”, opowiadającą o relacjach twórcy internetowego z jego odbiorcami. Obecnie w internecie nie da się już być człowiekiem z krwi i kości za każdym razem jest się tylko jakąś wersją siebie - komentował sam twórca. „Fantazmaty” to praca, która opowiada o procesie projekcji wizerunku współczesnego artysty, która jest echem jego twórczości. Każdy widz tworzy sobie własnego Krzysztofa Gonciarza. Praca została wylicytowana za 1.05 ETH.

Równolegle do sztuki mamy tematy kolekcjonerskie, a dokładnie zapotrzebowanie na cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie. To zastosowanie trafiło do mainstreamu dzięki kolekcjonerskim kartom NBA NFT.

Reklama

Trzeciem miejscem gdzie NFT jest wykorzystywane już teraz są finanse, a dokładnie ich zdecentralizowana wersja a więc DeFi.

Kolejnym miejscem gdzie NFT ma zastosowanie są gry i tutaj pole manewru jest olbrzymie. Jeżeli jesteś ze starszego pokolenia to pewnie trudno jest Ci zrozumieć jak jakaś rzecz w grze może osiągać wartość np. Kilkudziesięciu tysięcy złotych skoro np. Gra jest darmowa. Mikrotransakcje i zakupy w grach stworzyły wielomiliardowy przemysł, który może wykorzystać NFT i technologię blockchain. Jak zatem NFT usprawnia świat gier?

Gracze otrzymują pełne prawo własności do swoich zasobów, Aktywa w grze mogą również mieć wartość  świecie rzeczywistym, ponieważ użytkownicy mogą handlować swoimi aktywami NFT, Weryfikowalna własność NFT może pozwolić graczom zabrać te zasoby ze sobą do innej gry. Np w grze My Neighbor Alice przedmiotami z gry można handlować zarówno za pośrednictwem rynku w grze, jak i rynków NFT w innych łańcuchach bloków co znacząco zwiększa płynność

Kolejne miejsce w którym zastosowanie ma NFT jest muzyka. Pomyśl o tym jako o cyfrowej „pierwszej edycji” płyty. Dołączanie utworu do NFT jest bardzo podobną sytuacją, co w przypadku grafiki, ale istnieją także inne zastosowania. Np. Wykorzystanie blockchainu do dystrybuowania tantiem.

6 miejscem które przychodzi mi do głowy są rzeczywiste aktywa, które można zdigitalizować. Stworzenie tokenizowanych cyfrowych wersji tych akt może przenieść wysoce niepłynne przedmioty (takie jak dom lub ziemia) na blockchain. W kwietniu 2021 r. Shane Dulgeroff stworzył NFT reprezentujące nieruchomość na sprzedaż w Kalifornii. Do tokenu została również dołączona grafika krypto. Wygrany aukcji otrzyma NFT i prawo własności nieruchomości. Jednak dokładna sytuacja prawna w przypadku sprzedaży oraz praw kupującego lub sprzedającego jest niepewna.

Kolejnym miejscem gdzie NFT może mieć zastosowanie jest logistyka i kwestia łańcucha dostaw, tak żeby zapewnić że dane są autentyczne i wiarygodne. NFT mają również dodatkową zaletę reprezentowania unikalnych przedmiotów. Możemy użyć NFT do śledzenia produktu, który zawiera metadane dotyczące jego pochodzenia, podróży i lokalizacji magazynu. Na przykład:

  • W fabryce we Włoszech powstają pary luksusowych butów z najwyższej półki. Przypisuje się im NFT, które można szybko zeskanować z opakowania.
  • Metadane z sygnaturą czasową zawierają informacje o tym, kiedy i gdzie buty zostały zrobione.
  • Gdy produkt przechodzi przez łańcuch dostaw, NFT jest skanowane i dodawane są do niego nowe metadane ze znacznikiem czasu. Dane mogą obejmować lokalizację magazynów oraz czas przybycia lub wyjazdu.
  • Gdy buty dotrą do miejsca docelowego, sklep może je zeskanować i oznaczyć jako odebrane. Dokładna historia ich podróży jest dostępna do wglądu, dzięki czemu można potwierdzić autentyczność tych butów.
Reklama

Generalnie jak popatrzymy na NFT to rewolucja może przede wszystkim dotyczyć eliminacji pośredników, w świecie nieruchomości, sztuce, muzyce. A to stanowić może przede wszystkim ogromne oszczędności dla kupującego jak i sprzedającego.

Inwestując w tokeny NFT należy pamiętać o tym, że samo wystawienie danego tokenu po astronomicznych cenach nie spowoduje, że ten token nam się sprzeda. Dlatego przed inwestycją koniecznie zwróć uwagę m.in. na płynność rynku.

W opisie tego filmu podrzucam wartościowe linki, w tym do historii wyceny tokenu NFT pierwszego tweeta założyciela twittera. To tak na wyważenie tego odcinka.

I pamiętaj świat opiera się na transakcjach, które nie znikną a wymagają unowocześnienia!

Czytaj więcej

Artykuły związane z czym są NFT