Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Niemcy mają problemy finansowe?

  • Czy będzie recesja w Niemczech?
  • Jak poważne są problemy gospodarcze?
  • Czy Niemcy wyjdą z zapaści?

 

Niemiecka gospodarka na skraju recesji

Ankietowani w badaniu Bloomberga prognozują stagnację gospodarki Niemiec w III kwartale 2024 roku, czyli wzrost gospodarczy na poziomie 0% (zero procent). Jednocześnie przewidują, że wzrost nastąpi w trzech ostatnich miesiącach roku.

Grupa ekonomiści szacuje, że produkt krajowy brutto (PKB) wzrośnie w ostatnim kwartale o 0,2%, co pozwoli Niemcom o włos uniknąć recesji.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: BNN Bloomberg

Prognozy dla Niemiec sugerują, że produkt krajowy brutto (PKB) wzrośnie pod koniec tego roku, a w kolejnych latach wzrost ten nabierze większego tempa.

Odbicie gospodarcze w Niemczech, które rozpocząć ma się pod koniec tego roku utrzyma się w 2025 roku. Prognozy te opierają się głównie na założeniach, że rosnące dochody i wolniejsza inflacja skłonią konsumentów do zwiększenia wydatków.

Oczekuje się, że gospodarka Niemiec zanotuje wzrost o 0,2% w pierwszych miesiącach 2025 roku. Później, oczekiwany jest wzrost o 0,2% od kwietnia do czerwca 2025, a potem od lipca do września, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga. 

 

Spodziewana poprawa w kulejącym niemieckim eksporcie

Oprócz stopniowego wzrostu prywatnej konsumpcji przewiduje się także poprawę w zakresie eksportu. W tym kontekście przemysł również będzie rozwijał się intensywniej, jak wynika z prognozy Bundesbanku.

Niemiecka gospodarka powoli odzyskuje równowagę po około dwuletnim okresie słabości, powiedział prezes Bundesbanku Joachim Nagel. 

Reklama

 

Niemiecki bank centralny jest bardziej optymistyczny niż niezależni ekonomiści. Zgodnie z prognozami Bundesbanku, gospodarka niemiecka ma wzrosnąć o 1,1% w 2025 roku i o 1,4% w 2026 roku. Przewiduje się również poprawę sytuacji finansów publicznych, a wskaźnik deficytu budżetowego ma zmniejszyć się z 2,5% w 2023 roku do 1,1% w 2026 roku. Spadek ten będzie wynikiem wygaśnięcia środków pomocowych w związku z kryzysem fiskalnym.

 

Czytaj również: Polski atom "zaorany"? Wyjaśniamy kontrowersyjne doniesienia

 

Z drugiej strony Martin Belchev, analityk FrontierView, ostrzega, że nawet przy wzroście aktywności pod koniec roku Niemcy mogą nie wyjść z trudnej sytuacji.

Reklama

„Wiele z tego będzie cykliczne, a ryzyko spadkowe pozostanie duże” — powiedział w wywiadzie dla Bloomberga. „Spadki produkcji motoryzacyjnej w lipcu i sierpniu, mimo obniżenia zapasów, dodatkowo zaostrzają presję spadkową na wzrost, ponieważ rynek wciąż zmaga się z poważnymi trudnościami”.

W tym przypadku warto przywołać czwartkowe dane dotyczące sprzedaży samochodów. Sprzedaż nowych pojazdów w UE dramatycznie spadła, osiągając najniższy poziom od trzech lat. Szczególnie niepokojące są ogromne spadki w Niemczech, wynoszące aż 27,8% w ujęciu rocznym. Najgorsza sytuacja dotyczy samochodów elektrycznych, których sprzedaż w Niemczech skurczyła się w ciągu roku o niemal 69%. Więcej przeczytasz tutaj: Sprzedaż nowych aut w UE dramatycznie spadła. Najmocniej oberwały elektryki w Niemczech

 

Czytaj również: Niemcom nie chce się pracować? Polacy i Amerykanie pracują znacznie dłużej

 

Źle się dzieje u naszych sąsiadów

Ostatnie tygodnie przyniosły falę złych wiadomości dla niemieckiej gospodarki. Od fatalnych danych z przemysłu, przez problemy producentów samochodów, po decyzję Intela o odłożeniu planowanej budowy fabryki.

Reklama

Przypomnijmy, że Volkswagen planuje zamknąć nawet trzy zakłady produkcyjne, zwalniając przy tym nawet 15 tysięcy pracowników. Taki krok skutkowałby rocznym spadkiem produkcji o 500 do 750 tysięcy samochodów. 

Z kolei w czwartek późnym wieczorem ogłoszono, że Mercedes-Benz Group AG zrewidował swoje prognozy, wskazując na znaczące pogorszenie sytuacji w Chinach.

Z drugiej strony, Intel wstrzymał na dwa lata swoje kluczowe inwestycje w Europie. Oznacza to, że nie rozpocznie budowy fabryki w Polsce ani w Niemczech, a wszystkie plany związane z nowymi zakładami produkującymi półprzewodniki w Europie zostaną wstrzymane przynajmniej do 2026 roku.

Obecnie niemiecki przemysł zmaga się z najgorszym kryzysem od dekad. Realna produkcja przemysłowa spadła o 16% w ciągu ostatnich siedmiu lat, a w porównaniu z rokiem ubiegłym przemysł wytworzył o 5,3% mniej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Niemcy pogrążone w kryzysie gospodarczym

Warto również zauważyć, że nastroje gospodarcze w Niemczech spadły we wrześniu do najniższego poziomu od 11 miesięcy, a indeks ZEW wykazał znaczny spadek. Pogorszenie perspektyw gospodarczych w kluczowych branżach Niemiec wpłynęło negatywnie na ogólne morale w strefie euro.

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych ZEW spadł z 19,2 punktów w sierpniu do zaledwie 3,6 punktów we wrześniu, znacznie poniżej prognozowanych 17 punktów. To najniższy poziom tego indeksu od października 2023 roku, wskazuje Euronews.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy Niemcy mają problemy finansowe?