Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy cena uranu ma szansę na wzrosty?

  • Jakie są perspektywy dla uranu?
  • Czy cena uranu ma szansę na wzrosty?
  • Czy energetyka jądrowa ma przyszłość?

 

Energetyka jądrowa zyskuje nowe bodźce

Odrodzenie energetyki jądrowej może zyskać nowy impuls. Kilkanaście największych banków i instytucji finansowych na świecie zobowiązuje się do wsparcia nowych projektów, które mają na celu potrojenie globalnej mocy jądrowej, jak donosi Financial Times (FT).

John Podesta, doradca ds. polityki klimatycznej w Białym Domu, oraz czternaście czołowych banków i instytucji finansowych, w tym Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Citi, Morgan Stanley i Goldman Sachs, mają w poniedziałek prawdopodobnie wesprzeć deklarację COP28. Deklaracja ta, przedstawiona pod koniec 2023 roku, dotyczy potrojenia mocy elektrowni jądrowych do 2050 roku.

Deklaracja COP28 określa „uznanie kluczowej roli energii jądrowej w osiągnięciu globalnej zerowej emisji gazów cieplarnianych netto/neutralności węglowej do połowy stulecia lub około tego okresu oraz w utrzymaniu limitu wzrostu temperatury o 1,5°C w zasięgu ręki”.

 

Reklama

Zobacz także: Złoto zdeklasowało akcje i giełdy. To najlepsza inwestycja XXI wieku

 

Oczywiście, kluczową rolę w energetyce jądrowej odgrywa uran. Dlatego zapytaliśmy eksperta o aktualną sytuację na rynku uranu oraz o perspektywy, które przed nim stoją.

 

Kolejne dobre informacje dla sektora uranowego

Sektor uranowy w ciągu ostatnich dwóch tygodni otrzymał wiele pozytywnych wiadomości. Oprócz informacji przekazanych przez FT, warto zwrócić uwagę na kilka innych istotnych wydarzeń.

Pozytywny sentyment, który na wykresie odznaczył się podwójnym dnem na Cameco w okolicach 36 USD poparty został komentarzem Putina, że ze względu na napięte stosunki z Zachodem, Rosja mogłaby rozważyć wprowadzenie embargo na eksport istotnych metali, w tym uranu - mówił w rozmowie z FXMAG analityk Marcin Tuszkiewicz, współzałożyciel aplikacji dla inwestorów giełdowych Squaber.com.

To wydarzenie miało miejsce 11 września i spowodowało znaczne wzrosty cen akcji firm zajmujących się wydobyciem lub posiadających kopalnie uranu.

Cameco (firma znana z produkcji i sprzedaży uranu na całym świecie - przyp. red.) wzrosło o ponad 8% reagując na Strefę Popytu Squabera oznaczoną na zielono, tworząc wspomniane podwójne dno idealnie na zasięgu największej korekty w trendzie wzrostowym (37%) - wskazał.

Reklama

Wykres. Notowania Cameco

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Squaber

 

Zobacz także: Ceny ropy spadają. Jak konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynie na ceny surowca?

 

Reklama

Z kolei 19 września Parlament Europejski wezwał do nałożenia embargo na rosyjskie LNG. Wówczas poruszono również kwestię aluminium, wyrobów stalowych, uranu, tytanu czy niklu.

Następnie, 20 września pojawiła się informacja, że Microsoft chce podpisać z Constellation Energy, właścicielem elektrowni jądrowej Three Mile Island w USA, 20-letnią umowę na dostawę energii z Bloku 1. 

Przypomnijmy, że Blok 2 tej elektrowni uległ awarii w 1979 roku wywołując największą tego typu katastrofę w USA. Jest to jedna z trzech istotnych awarii elektrowni jądrowych - po Czarnobylu i Fukushimie, która była poważna, jednak nie wywołała takiego wpływu na środowisko jak wspomniane dwie - mówił Maciej Tuszkiewicz. 

 

Wykres. Notowania Constellation Energy

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Squaber

Reklama

 

Jak zauważył ekspert, taka transakcja ilustruje napięcia, które pojawiają się wśród energochłonnych firm:

“To już druga podobna transakcja Microsoftu, który dwa lata temu podpisał umowę na dostawę energii z elektrowni jądrowej w Kanadzie należącej do Ontario Power Generation. Tym razem jednak mowa o umowie na wyłączność, co jest sytuacją wyjątkową. Centra danych wymagające stałej, stabilnej i o dużej mocy energii nie mogą opierać się tylko na słońcu i wietrze, a Bill Gates od dawna faworyzuje atom jako źródło, które powinno przyczynić się do transformacji energetycznej" - przypomniał. 

"Ponieważ SMR (Modułowe Elektrownie Jądrowe) są melodią wciąż przyszłości, a potrzeby energetycznej sztucznej inteligencji są bieżące, to spółki takie jak Microsoft czy Amazon szukają zabezpieczenia. Jeżeli regulatorzy amerykańscy zatwierdzą plan Microsoftu i Constellation Energy, to Three Mile Island produkować energię będzie od 2028 roku po przejściu gruntownej modernizacji".

W opinii analityka Squaber krok Microsoftu potwierdza brak stabilnej alternatywy dla dużych elektrowni jądrowych. Dlatego przedłużanie żywotności działających bloków, inwestycje w nowe jednostki oraz uruchamianie wcześniej zamkniętych elektrowni będą kluczowymi działaniami w najbliższej przyszłości.

W dobie napięć i niedoborów produkcyjnych stanowi to podstawę pod wzrost ceny uranu. Warto nadmienić, że największy producent, Kazatomprom, zmniejszył swoje cele produkcyjne na 2025 rok o 17% ze względu na wciąż istniejące niedobory kwasu. Powoduje to rosnącą nierównowagę między popytem a podażą - dodał. 

 

Reklama

Podobne zdanie wyraża Goldman Sachs, który prognozuje, że ceny uranu będą tylko „stopniowo” rosły. Taką informację przekazał serwis ZeroHedge, powołując się na notkę banku.

 

O tym, jak zainwestować w uran pisaliśmy w tym artykule: Gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy cena uranu ma szansę na wzrosty?