Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co się dzieje z kursem USD/JPY?

  • O ile wzrosły stopy procentowe w Japonii?
  • Czemu Bank Japonii zmienia politykę monetarną?
  • Co się dzieje z kursem USD/JPY?

 

Stopy procentowe w Japonii w górę

W środę Bank Japonii nieoczekiwanie podwyższył referencyjną stopę procentową o 15 punktów bazowych do 0,25 proc. z 0,10 proc. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 7 do 2 i zaskoczyła uczestników rynku finansowego, którzy przewidywali, że dotychczasowa polityka zostanie kontynuowana. Eksperci są zgodni, że ten krok może zwiastować początek nowego rozdziału w japońskiej polityce monetarnej. Przypomnijmy, że oprocentowanie w Japonii osiągnęło najwyższy poziom od końca 2008 roku, czyli okresu globalnego kryzysu finansowego.

Wczorajsza podwyżka jest kolejnym krokiem w kierunku zakończenia stymulacji monetarnej. W marcu Bank Japonii zwiększył główną stopę procentową do 0,10 proc. z poziomu -0,10 proc., gdzie pozostawała od stycznia 2016 roku. Była to pierwsza podwyżka stóp procentowych przez BoJ od 17 lat.

 

Wykres. Stopy procentowe w Japonii.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Trading Economics.

 

Dlaczego Bank Japonii podwyższył stopy?

Mimo że poziom konsumpcji w Japonii jest nadal stosunkowo niski, wynagrodzenia rosną. Duże firmy zaakceptowały podwyżki płac o 5,1%, a minimalna stawka godzinowa wzrosła o rekordowe 50 jenów. Te zmiany mogą sugerować wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach. - "Bank uznał za stosowne dostosowanie stopnia akomodacji pieniężnej z punktu widzenia trwałego i stabilnego osiągnięcia celu stabilności cen na poziomie 2 procent. Akomodacyjne warunki finansowe będą nadal mocno wspierać działalność gospodarczą" - napisano w notatce Banku Japonii.

 

Sprawdź: Zamach na dowódcę Hamasu: co będzie dalej z ceną ropy?

 

Kurs dolara ostro w dół

Reklama

W odpowiedzi na niespodziewane podniesienie stóp procentowych, kurs dolara wobec jena znacznie spadł. Japońska waluta umocniła się do poziomu 152 jenów, co stanowi wyraźny wzrost wartości w porównaniu z początkiem lipca, kiedy to wynosił prawie 162 jeny za jednego dolara. Tylko od 11 lipca wartość dolara zmniejszyła się o ponad 7%, co jest dużym spadkiem jak na rynek Forex. Cofnięcie z poziomu ponad 160 oznacza, że jen oddala się do pułapów sprzed 1986 roku, kiedy kurs USD/JPY ostatni raz przekraczał 162 jeny (o tym pisaliśmy tutaj: Kurs dolara nie był tak wysoko od 1986 roku).

Ogólnie rzecz biorąc, kurs dolara umacniał się od początku 2012 roku. Od wtedy trwa widoczny trend wzrostowy, który pociągnął kurs w górę o przeszło 100%

 

Podczas gdy rynek przewiduje luzowanie polityki monetarnej w USA, strefie euro, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii, w Japonii oczekiwane jest jej zaostrzenie. Niesie to za sobą ryzyko dalszego zmniejszania pozycji typu carry trade na JPY, ze względu na mniejszą oczekiwaną różnicę w stopach procentowych w przyszłości. To z kolei również zdaje się podnosić oczekiwaną zmienność kurs pary USD/JPY, ale także innych par z jenem. - komentował Daniel Kostecki z CMC. 

 

Sprawdź: Cisza przed burzą na kursie euro i dolara. Prognozy dla rynku walut

Reklama

 

Mateusz Sutowicz, ekonomista w Banku Millennium o decyzji BoJ:

Za nami druga już podwyżka stóp procentowych w Japonii. Obecnie podstawowa stopa procentowa Banku Japonii wynosi 0,25% i jest najwyższa od 15 lat, choć jeszcze na początku roku jako jedyna na świecie pozostawała na ujemnych terytoriach (-0,10%). Zmiany polityki monetarnej BoJ są niezwykle ciekawe, gdyż kontrastują z zachowaniem pozostałych głównych banków centralnych na świecie. W sytuacji, gdy Europejski Bank Centralny rozpoczął cykl cięć stóp procentowych, a amerykańska Rezerwa Federalna zbliża się do momentu łagodzenia polityki pieniężnej, Bank Japonii porusza się w przeciwnym kierunku. Co więcej, BoJ podejmuje działania mające na celu między innymi ograniczanie programu skupu obligacji potęgując – obok jastrzębich komentarzy przedstawicieli banku – zwrot w narracji.

Z czego wynika natomiast odwrót od dotychczasowej ultra-łagodnej polityki pieniężnej w Japonii? W dużej mierze jest to związane z utrzymywaniem się inflacji powyżej celu 2% w ostatnich miesiącach, przy jednoczesnych marnych perspektywach obniżenia się wskaźnika CPI w średnim terminie. Częściowo była to także próba wsparcia japońskiego jena. Kurs USD/JPY jeszcze pod koniec lipca sięgnął najwyższego poziomu od połowy lat 80tych. Był to efekt utrzymującej się w tym czasie solidnej różnicy – premiującej dolara - w poziomie stóp procentowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią. Decyzją BoJ została ona nieco ograniczona. Niewykluczone, iż lipcowa decyzja Banku Japonii o najsilniejszej od 2007 roku podwyżce stóp procentowych przyczyni się do zakończenia trendu silnego wzrostu pary USD/JPY. Tym bardziej, iż dysparytet stóp procentowych pomiędzy Japonią a USA wkrótce zmniejszyć powinno cięcie kosztu pieniądza przez Fed. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Co się dzieje z kursem USD/JPY?