Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin a inflacja

Spadki, czy wzrosty? Sprawdzamy przyszłość Bitcoina

Jako pierwsza kryptowaluta i wciąż posiadająca największą kapitalizację, Bitcoin stanowi prawdziwy barometr całego rynku kryptowalutowego.

Inwestorzy, nie tylko zresztą zainteresowani tym wycinkiem rynków finansowych, z uwagą śledzą wykresy tej kryptowaluty, bo decyduje ona bezpośrednio o ruchach cenowych mniejszych walut blockchain, takich jak Ethereum czy Dogecoin.

Wartość Bitcoina ma nawet znaczenie dla szerszego rynku technologicznego i mówi wiele o całej kondycji spółek z Nasdaq. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Ostatnie odczyty wartości Bitcoina. Źródło: Investing.com.

 

>> Czytaj też: Bitcoin zgodnie z prognozami w górę! Złoto droższe, azjatyckie rynki szaleją

 

Choć Bitcoin odnotował w ostatnich miesiącach spadki, to początek roku miał znacznie lepszy.

Osiągnął rekordowe wartości niemal $70 000 za BTC, a to był kolejny przypadek pokonywania maksimów. Zastanowimy się tutaj, jak będzie kształtować się przyszłość na rynku kryptowalutowym i przedstawimy opinie ekspertów. 

 

Zmienność na rynku Bitcoina

Reklama

Bitcoin, jako pionier i największa kryptowaluta na świecie, od zawsze cechuje się dużą zmiennością. Oznacza to, że jego cena może gwałtownie wzrastać lub spadać na przestrzeni krótkich okresów. Ta dynamiczna natura Bitcoina przyciąga zarówno spekulantów, jak i inwestorów długoterminowych, ale niesie ze sobą znaczne ryzyko.

W przypadku Bitcoina, zmienność jest wyraźnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych aktywów, takich jak złoto czy akcje, co czyni go bardziej ryzykownym, ale potencjalnie bardziej zyskownym.

O zmienności wspomina również Eryk Lipski, dyrektor polskiego biura Freedom24, który twierdzi, że: “Biorąc pod uwagę ostatnią zmienność wartości Bitcoina oraz niepewność dotyczącą jego ceny, decyzja o inwestycji w Bitcoin wymaga dokładnego zrozumienia dynamiki rynków oraz ryzyka związanego z tą inwestycją.

Bitcoin wykazał się bowiem znaczącym wzrostem w ostatnim czasie, nawet dla tych, którzy kupowali go w szczytowych cenach. Jednakże warto pamiętać, że poprzednie wyniki nie gwarantują przyszłych zwrotów. Rynek kryptowalutowy jest znany ze swojej zmienności, a ceny kryptowalut mogą się gwałtownie zmieniać.”

A istnieje całkiem sporo czynników, które wpływają na tak wysoką zmienność tej kryptowaluty.

Głównym z nich jest niepewność związana z regulacjami. Bitcoin nie jest jeszcze w pełni zintegrowany z tradycyjnymi rynkami finansowymi, a zmieniające się regulacje w różnych krajach mogą wpłynąć na jego cenę. Informacje o zakazach kryptowalut lub zmiany regulacyjne często wywołują nagłe reakcje na rynku.

Reklama

I choć powstały już fundusze ETF na Bitcoin, to nadal handel OTC tą kryptowalutą nie jest w pełni uregulowany. Wielu inwestorów postrzega przez to Bitcoin jako aktywo spekulacyjne. Wielokrotnie obserwowane szybkie wzrosty cen przyciągają dużą liczbę inwestorów, co może prowadzić do gwałtownych wzrostów, a następnie nagłych korekt. Obserwowaliśmy to w tym roku, a także we wcześniejszych cyklach zmienności tej kryptowaluty.

Inwestorzy w Bitcoin muszą więc zaakceptować, że rynek kryptowalut jest wysoce spekulacyjny i podatny na duże wahania. Zmienność Bitcoina sprawia, że jest to rynek dla inwestorów o wysokiej tolerancji na ryzyko, którzy są gotowi zaakceptować zarówno gwałtowne wzrosty, jak i drastyczne spadki cen.

 

>> Zobacz także:  Nadchodzi najlepszy miesiąc dla Bitcoina w roku

 

Czynniki wzrostów cen Bitcoina

Sytuacja na rynku kryptowalut nie musi być jednak wcale pesymistyczna. Mamy bowiem do czynienia z wieloma czynnikami, które mogą wpływać na wzrosty wartości i hamować nieco tę zmienność. 

Najbardziej przewidywalnym z nich jest halving. To kluczowe wydarzenie w ekosystemie Bitcoina, polegające na zmniejszeniu nagrody za wydobycie nowych bloków o połowę. To zjawisko zmniejsza podaż nowych Bitcoinów na rynku, co historycznie prowadziło do wzrostu ceny ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów przy ograniczonej podaży.

Reklama

Halvingi mają miejsce średnio co cztery lata i posiadają działanie antyinflacyjne dla BTC, a więc zmniejszają podaż, co może prowadzić w dłuższym terminie do stabilizacji i wzrostów cen.

 

Ponadto, w ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania ze strony instytucji finansowych.

Wprowadzenie ETF na BTC pozwala teraz na wejście do gry dużych banków inwestycyjnych i amerykańskich funduszy emerytalnych, które mogą dodawać ten kryptowalutowy instrument do swoich portfeli.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Zmiany cen kursu funduszu ARK 21Shares Bitcoin ETF od początku jego powołania. Źródło: Investing.com.

 

Dla inwestorów w kryptowalutowych korzystny może być też postęp technologiczny. Kiedy rośnie inflacja lub spada zaufanie do tradycyjnych walut fiat, Bitcoin zyskuje na popularności jako forma "cyfrowego złota" i zabezpieczenia przed inflacją.

W sytuacjach gospodarczej niestabilności, takich jak kryzysy walutowe, dewaluacja lokalnych walut czy problemy gospodarcze, inwestorzy zwracają się ku Bitcoinowi jako alternatywie dla tradycyjnych form przechowywania wartości.

BTC można kupić coraz łatwiej, a liczba sklepów online i serwisów internetowych w których akceptowane są Bitcoiny wydaje się rosnąć.

 

Reklama

>> Sprawdź też: Harris publicznie wspiera kryptowaluty i AI. Będzie reakcja inwestorów?

 

I tak właśnie uważa wielu ekspertów.

Według znanej amerykańskiej inwestorki Cathie Woods, Bitcoin to przyszłość rynków finansowych, a jego wartość do 2030 roku może osiągnąć nawet 1,48 miliona dolarów.

W jednej z ostatnich wypowiedzi Woods uznała nawet, że kwotę miliona dolarów za Bitcoin ta kryptowaluta może osiągnąć wcześniej.

I choć te prognozy wydają się być bardzo optymistyczne, to nie można ukryć, że zainteresowanie kryptowalutami wśród inwestorów detalicznych oraz instytucji nie maleje.

Reklama

A to będzie sprzyjało co najmniej podtrzymaniu wartości BTC, a być może nawet silnym wzrostom w perspektywie długoterminowej.

Czytaj więcej