Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

badanie krwi oszustwo

Elizabeth Holmes budziła w 2014 r. ogromne zainteresowanie mediów gdy jej start-up Theranos podbijał Krzemową Dolinę. Jej firma w szczytowym momencie osiągnęła 9 mld USD wyceny. Okazało się jednak, że cały start-up został zbudowany na fikcji i manipulacji, a jej rewolucyjny test z krwi nie działa. Po długo przeciągającej się batalii sądowej, Holmes finalnie trafi za kratki.

 

  • Elizabeth Holmes, założycielka start-up Theranos, obiecywała rewolucje z zakresu diagnostyki. Jej test z kilku kropli krwi miałby wykrywać różne schorzenia, bez użycia igieł.
  • W 2015 r. na jaw wyszły informacje, że Theranos działa tylko w 12% przypadków, a Holmes mając pełną tego świadomość, zatajała tą informacje, narażając zdrowie badanych.
  • Sąd finalnie zdecydował, że E. Holmes do 30 maja musi zgłosić się do odbycia wyroku 11 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności oraz zapłacić swoim ofiarom odszkodowanie o wysokości 452 mln USD.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Największy przekręt w historii Krzemowej Doliny

O Elizabeth Holmes w 2014 r. było naprawdę głośno, gdy wraz z swoim medycznym start-upem Theranos podbijała Dolinę Krzemową, który w szczytowym momencie osiągnął wycenę 9 mld USD. Została wtedy najmłodszą „self-made” miliarderką,  a niektórzy nazywali ją wtedy „damską wersją Steva Jobsa”. Jej start-up Theranos obiecywał, że ich urządzenie o nazwie Edison będzie w stanie wykryć różne schorzenia (w tym raka i cukrzycę), za pomocą zaledwie kilku kropel krwi, bez konieczności użycia igieł.



Jednak wszystko to posypało się jak domek z kart w 2015 r. , gdy reporter śledczy John Carreyrou piszący dla "Wall Street Journal" obnażył kłamstwa Holmes. Był pierwszym, który udowodnił, że rewolucyjny produkt firmy Theranos… nie działa. Wkrótce potwierdziła to także Agencja Żywności i Leków (FDA) dowodząc, że technologia Theranos działa zaledwie w 12% przypadków.

Wyniki badań przeprowadzanych przez ten start-up często różniły się od wyników analizy próbek pobranych w innych placówkach diagnostycznych. Według relacji J. Carreyrou, zawartej w jego książce „Zła krew” podsumowującej dziennikarskiej śledztwo, Holmes tego pełną świadomość. Mimo to dalej brnęła w narrację dot. sukcesu swojej technologii narażając przy tym zdrowie milionów pacjentów. Finalnie we wrześniu 2018 r. Theranos ogłosił upadłość.

Zobacz również: Sztuczna Inteligencja rewolucjonizuje ważną branżę i… pochłania swoją pierwszą wielką ofiarę!

 

„Wynalazczyni” pójdzie siedzieć na 11 lat, ma zapłacić 452 mln USD

Reklama

W  listopadzie ubiegłego sąd w San Jose, w stanie Kalifornia, uznał Holmes za winną wprowadzenia w błąd inwestorów, którzy przekazali środki na rozwój jej przedsiębiorstwa. Za swoje oszustwa najmłodsza miliarderka została skazana na 11 lat i 3 miesiące więzienia oraz wypłatę 452 mln USD swoim ofiarom.

Pierwotnie za spisek i oszustwa przeciwko niektórym inwestorom miała rozpocząć karę więzienia 27 kwietnia. W międzyczasie, prawnicy Elizabeth Holmes podejmowali wszelkie możliwe działania, aby zapobiec jej osadzeniu za kratkami. Dodatkowo, Holmes urodziła dwójkę dzieci, co stanowiło argument wykorzystywany w sądzie w celu złagodzenia jej wyroku.

Ponadto, w kwietniu adwokaci Holmes zgłosili nowe okoliczności w sprawie i zwrócili się do kalifornijskiego sądu o ponowne opóźnienie wykonania wyroku. Niemniej jednak, sąd nie uwzględnił tych argumentów. W rezultacie, Holmes zostanie przewieziona do więzienia 30 maja.

Wśród inwestorów pokrzywdzonych przez start-up Theranos znaleźli się m.in. Rupert Murdoch, założyciel Oracle Larry Ellison, była sekretarz edukacji Betsy DeVos, były sekretarz obrony USA Jim Mattis, rodzina Cox czy najbogatsza na świecie rodzina Walton.

Zobacz również: Kontrowersyjny inwestor pozbył się akcji Tesli, a internet obiegła wiadomość o jego śmierci

Czytaj więcej