Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

aukcja obligacji w Polsce

Rynek walutowy i stopy procentowej

Środa przyniosła finalnie wyraźną deprecjację złotego, kurs EUR/PLN wzrósł w okolice 4,27, a USD/PLN w pobliże 3,8350.

Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD w trakcie dnia naruszył 1,12, jednak zakończył notowania spadkiem do 1,1130.

Kontynuacja aprecjacji chińskiego juana względem dolara i towarzyszące temu nowe, kilkuletnie maksima koszyka walut EM względem USD wspierały w środę dobre nastroje na krajowym rynku FX, jednak złoty tylko w początkowych fazach sesji na nie reagował, kiedy to kurs EUR/PLN zbliżył się do okolic 4,25.

Na bazowych rynkach FX dolar pod wpływem rosnących oczekiwań na dalsze mocne obniżki stóp Fed w br. osłabiał się, jednak w drugiej części dnia, przy braku nowych impulsów, sytuacja zmieniła się, a USD finalnie zakończył dzień wyraźnym umocnieniem.

Kurs euro EUR/PLN

 

 

Kurs dolara i kurs euro we czwartek, 26 września

Reklama

Popołudniowa aprecjacja dolara zmieniła również sentyment wokół złotego, choć co jest istotne, wtorkowe wybicie dołem ze średnioterminowego trendu bocznego na EUR/PLN zostało utrzymane, a USD/PLN finalnie pozostał relatywnie blisko 3-letnich minimów.

 

Kurs dolara USD/PLN

 



W czwartek złoty pozostanie pod wpływem trendów z rynków głównych, a na nie wpływać będą kształtowane przez odczyty makro (głównie z USA) oczekiwania względem skali cięć stóp przez Fed. Warto dodać, że czwartek bogaty będzie także w wystąpienia bankierów centralnych, w tym przede wszystkim J. Powella i Ch. Lagarde.

Po środowej sesji nie widzimy sygnałów zmiany dominujących, spadkowych trendów na EUR/PLN i USD/PLN, co przy założeniu kontynuacji obecnych nastrojów na rynkach (gdzie dominuje tryb risk-on) i stabilizacji dolara, może spychać ich kursy odpowiednio w kierunku stref wsparć na 4,2350-4,25 oraz 3,76-3,78.

Na rynkach stopy procentowej sesja przyniosła wzrosty rentowności obligacji skarbowych, które w Niemczech wyniosły ok. 4-5 pb., w Polsce 1-4 pb., a notowania obligacji USA zmieniły się w zakresie 0-4 pb.

 

Reklama

>> zobacz równiez:  Ceny miedzi znów wyższe. Co się będzie działo na rynku metali? Czy powinniśmy oczekiwać znaczących zmienności?

 

Słabsze dane makro ze strefy euro oraz USA

Podczas środowych notowań proces stromienia krzywych rentowności w Niemczech i USA był kontynuowany, a spread pomiędzy obligacjami 10- i 2-letnimi Stanów Zjednoczonych sięgnął ok. 23 pb. i znalazł się na najwyższym poziomie od czerwca 2022 roku.

Zmiany te były odzwierciedleniem rosnących wycen skali tegorocznych obniżek stóp zarówno Fed jak i EBC, które sięgały odpowiednio ok. 45 pb. oraz ok. 78 pb.

Oczekiwania te rosły jeszcze pod wpływem słabszych danych makro ze strefy euro oraz USA z ubiegłych dni, gdyż w środę istotnych ich odczytów na rynkach bazowych nie było.

W Europie odbyły się posiedzenia banków centralnych Szwecji i Czech, w obydwu przypadkach stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów zostały obniżone o 25 pb., choć nie miało to pozytywnego przełożenia na globalne rynki FI.

Reklama

W kraju wydarzeniem dnia była aukcja regularna obligacji, na której MF uplasowało w sumie papiery za ok. 10,9 mld zł. Popyt na części głównej aukcji był spory (ok. 13,5 mld), choć niższy w porównaniu do dwóch poprzednich przetargów. 

 

>> Czytaj także: Pepco z 10% wzrostem przychodów. Jak dziś zacznie się sesja dla spółki? Czy kurs akcji wystrzeli w reakcji na słowa Zarządu?

 

Wzrosty rentowności obligacji

Środowe wzrosty rentowności obligacji z głównych parkietów nie zmieniły obrazu ich trendów, dochodowości Bundów i UST 10Y pozostały poniżej istotnych technicznie oporów (odpowiednio 2,20-2,24% oraz 3,80-3,85%), podobnie jak nie zmienił się obraz krajowych SPW.

Rynkowe wyceny skali obniżek stóp EBC i Fed są napięte, a inwestorzy szukają nowych impulsów do kontynuacji średnioterminowych trendów, te zaś mogą przynieść czwartkowe odczyty makro z USA (patrz kalendarium), choć istnieje ryzyko łagodzącego rynkowe wyceny przekazu ze strony bankierów centralnych z Fed i EBC.

Reklama

 

Wykres dnia: Mierzący rynkowe oczekiwania co do tempa i skali obniżek stóp Fed i EBC spread obligacji USA i Niemiec pozostał w środę w okolicy maksimów z ok. 3 tygodni, co nie pozwoliło kursowi EUR/USD utrzymać się powyżej 1,12. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z aukcja obligacji w Polsce