Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Waves przyszłym pogromcą Ethereum? Ponad 30% w górę po zapowiedzi nowych funkcji na platformie

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania kryptowaluty Waves gwałtownie wzrosły po wczorajszym (10 września) ogłoszeniu przez jej twórców możliwości tworzenia smart kontraktów w sieci głównej na platformie. Smart-kontrakty to istotny kamień milowy na drodze rozwoju Waves, który jest jednym z głównych konkurentów Ethereum (ETH) m.in. w oferowaniu możliwości tworzenia cyfrowych tokenów.

 

Optymizm inwestorów w niewesołym okresie

Rynek zareagował optymistycznie na informację o przyszłym wprowadzeniu smart kontraktów na platformie Waves. Na giełdzie kryptowalut Binance, która zapewnia niemal 40% dziennego obrotu Waves, notowania gwałtownie skoczyły z poziomu 1,92 dolara, osiągając w ciągu następnej godziny maksymalną wartość 2,74 dolara (ponad 42% wzrostu) i zamykając godzinową świecę na poziomie 2,52 dolara (31% wzrostu). Obecnie, kryptowaluta Waves notowana jest po 2,30 dolara (przy kapitalizacji rynkowej niemal 232 mln USD), co oznacza ok. 20% wzrost w stosunku do ceny sprzed ogłoszenia informacji o implementacji smart-kontraktów. Platforma Waves, mimo sporej popularności i wysokiej wartości użytkowej, nie zdołała jednak oprzeć się panującemu na rynku kryptowalut od początku roku trendowi spadkowemu, tracąc od grudniowych szczytów (18,07 dolara) ponad 85%, podobnie zresztą jak konkurencyjna, najpopularniejsza platforma blockchain, jaką jest Ethereum.

 

waves binancewaves binance

Notowania WAVES/USD (przeliczone z WAVES/BTC) H1, Binance
Reklama

 

Smart Accounts na platformie Waves

Proces wprowadzenia smart kontraktów na Waves zajmie minimum dwa tygodnie. Aktualizacja oprogramowania sieci rozpocznie się na wysokości bloku transakcyjnego 1 170 000 (w ciągu najbliższych dni). Jej przeprowadzenie jest jednak dopiero początkiem procesu wprowadzania zmian - siedem dni później, na wysokości bloku 1 180 000, posiadacze tokenów Waves, zabezpieczający sieć poprzez stakowanie salda swojego portfela (jeśli nie rozumiesz tego fragmentu, ostatni akapit artykułu tłumaczy podstawowe zasady działania platformy Waves) są zobowiązani do zatwierdzenia bloków transakcyjnych zawierających aktualizację sieci (minimalny stosunek głosów to 80% wszystkich stakujących) przez okres tygodnia (do bloku nr 1,18 mln). Jeśli ponad 80% bloków będzie akceptowało aktualizację, sieć będzie gotowa na uruchomienie smart-kontraktów, zaś developerzy chcący je programować, otrzymają taką możliwość.

Smart kontrakty Waves będzie można pisać za pomocą specjalnie do tego celu stworzonego języka programowania RIDE.

 

Na rozbudowane smart kontrakty, znane chociażby z Ethereum, użytkownicy platformy Waves będą musieli jednak jeszcze poczekać. Pierwszym etapem implementacji kontraktów będzie wprowadzenie tzw. Smart Accounts, które są smart-kontraktami z ograniczonymi funkcjonalnościami, pozwalającymi na zaprogramowanie najprostszych i najpopularniejszych poleceń. Pozwoli to na przetestowanie ich działania w sieci głównej, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa blockchaina. Funkcje, jakie będzie można zaprogramować w ramach Smart Accounts mimo wszystko są jednak dość imponujące:

  • portfele multi signature: portfele Waves, które nie będą mogły być kontrolowane przez wyłącznie jedną osobę - oznacza to, że m.in. do wykonania konkretnej transakcji potrzebna będzie akceptacja wszystkich/wybranych właścicieli portfela, zatwierdzona ich kluczami prywatnymi. Opisywana funkcjonalność może być również wykorzystywana do wprowadzenia dwuskładnikowego uwierzytelnienia przy korzystaniu z portfela
  • Atomic Swap: umożliwienie transakcji polegającej na bezpośredniej wymianie kryptowalut znajdujących się na różnych blockchainach (np. bitcoina i Waves). Rzetelność obu stron transakcji gwarantuje właśnie prosty smart-kontrakt, nie zaś pośrednik, którym najczęściej jest np. scentralizowana giełda kryptowalut
  • Zamrażanie tokenów: blokowanie konkretnej liczby tokenów na danym portfelu, określone w czasie. Jest to popularne rozwiązanie, podobne m.in. do rachunku Escrow, czy tzw. lock-upu pakietu akcji. Zamrażanie tokenów jest szczególnie przydatne np. przy ICO, po którym dokonuje się zablokowania na konkretny czas tokenów przeznaczonych dla twórców projektu. Opisywana funkcjonalność może przyczynić się do wzrostu zainteresowania platformą Waves w celu przeprowadzania zbiórek funduszy w ramach ICO.
  • Kwalifikowanie do wzięcia udziału w głosowaniu: funkcjonalność pozwalająca na przyznanie praw do oddania głosu dowolnym użytkownikom sieci Waves, w dowolnej formie głosowania
  • Integracja danych: możliwość tworzenia aplikacji łączących sieć blockchain Waves z zewnętrznymi źródłami danych. Dane z zewnętrznych źródeł nie zagrażają bezpieczeństwu sieci, gdyż mogą pojawić się w niej jako np. seria transakcji, jednak - jak przystało na sieć blockchain - zawarte w blokach, nie mogą zostać w jakikolwiek sposób zmodyfikowane, bądź usunięte w późniejszym czasie.

 

Reklama

Mimo tego, że Smart Accounts nie są ostateczną wersją smart kontraktów, bez wątpienia w wymierny sposób przyczynią się do zwiększenia funkcjonalności i popularyzacji platformy Waves.

Data wdrożenia pełnowartościowych smart kontraktów Waves nie jest jeszcze znana.

Czytaj także: Upadek ETH jest nieunikniony. Ekonomiczna abstrakcja Ethereum kwestią czasu

  Jeremy Rubin, developer blockchain i doradca technologiczny projektu Stellar (XLM), na łamach portalu TechCrunch opublikował swoją odważną prognozę - kryptowaluta ETH, nie zaś sama platforma Ethereum, upadnie, a jej cena będzie powoli spadać aż do zera. W jaki sposób autor artykułu uzasadnia swo.. Czytaj
Upadek ETH jest nieunikniony. Ekonomiczna abstrakcja Ethereum kwestią czasu

 

 

Platforma i kryptowaluta Waves

Waves jest otwartoźródłową, zdecentralizowaną platformą, opartą na technologii blockchain, działającą od czerwca 2016 r. Posiada własną kryptowalutę o tej samej nazwie, której maksymalna podaż wynosi 100 mln jednostek. Waves w swoim założeniu ma być konkurentem m.in. Ethereum, jednak nie wymagając od użytkowników biegłości w programowaniu.

Reklama

Waves daje możliwość tworzenia tokenów bez konieczności programowania smart kontraktu, w przeciwieństwie do Ethereum. Platforma jest również zintegrowana ze zdecentralizowaną giełdą (Waves DEX), obsługującą zarówno kryptowaluty (Waves, bitcoin, Litecoin), jak i waluty fiducjarne (USD, EUR).

Waves jest siecią Proof of Stake, co oznacza że nie występuje w niej kopanie (choć twórcy nazywają węzły potwierdzające transakcje górnikami), a za zatwierdzanie transakcji i tworzenie bloków odpowiadają użytkownicy stakujący swoje tokeny Waves (min. 1000 jednostek).

Platforma Waves jest lepiej skalowalna i tańsza w użyciu (koszty transakcyjne) od Ethereum.

 


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama