Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota przygnieciona ciężarem silniejszego dolara i rosnących rentowności obligacji USA

|
selectedselectedselected
Cena złota przygnieciona ciężarem silniejszego dolara i rosnących rentowności obligacji USA | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Umocnienie dolara i rosnące rentowności amerykańskich obligacji spychają notowania kruszcu do poziomów najniższych od marca, w pobliże 1814 USD/troz.

 

 

W trzeciej dekadzie września ceny złota obniżyły się do 1846 USD/troz, poziomu najniższego od ponad sześciu miesięcy. Po jastrzębiej pauzie Fed z 20 września (możliwa podwyżka w 2023 roku, stopy „wyżej na dłużej”) nasiliła się presja ze strony amerykańskich aktywów: indeks dolara osiągnął dziesięciomiesięczny szczyt, a rentowności 10Y TIPS (jedna z miar realnej stopy procentowej) wzrosły do 2,34% – poziomu najwyższego od stycznia 2009 roku. Złoto w ubiegłym miesiącu straciło 4,7% (drugi najgorszy wynik w tym roku); w Q3’23 było pod kreską 3,7%.

Początek października przyniósł pogłębienie spadków do poziomów z pierwszej połowy marca. Podczas sesji 3 października notowania metalu obsunęły się poniżej 1814 USD/troz w reakcji na wzrosty rentowności amerykańskich obligacji oraz indeksu USD.

Reklama

Cena złota przygnieciona ciężarem silniejszego dolara i rosnących rentowności obligacji USA - 1Cena złota przygnieciona ciężarem silniejszego dolara i rosnących rentowności obligacji USA - 1

 

Możliwa stabilizacja notowań kruszcu w związku z istotnym wyprzedaniem rynku, jednak zdeterminowana walka Fedu z inflacją oraz stopy w USA „wyżej na dłużej” ograniczą skalę ewentualnego odreagowania. Silnie wyprzedany rynek (RSI poniżej 20 pkt.) może być magnesem dla inwestorów. Warto odnotować odbicie aktywów SPDR Gold Trust już przy zejściu notowań metalu poniżej 1900 USD/troz. Niezmiennie pojawiają się prognozy silnej aprecjacji kruszcu: jeden z głównych graczy rynkowych spodziewa się cen powyżej 2000 USD/troz na starcie 2024 roku oraz 2150 USD/troz w horyzoncie 6-12 miesięcy. Inny przewiduje wzrosty do 2200 USD/troz przed końcem przyszłego roku. Bycze scenariusze zakładają m.in. bliski szczyt stóp procentowych w USA oraz osłabienie dolara. W krótkim terminie notowania złota powinny się ustabilizować, o ile wyhamują zapoczątkowane w lipcu trendy wzrostowe indeksu USD oraz rentowności amerykańskich papierów, dyskontujących perspektywę stóp Fed „wyżej na dłużej”. Ustanowienie przez złoto szczytów cenowych w 2024 może być natomiast problematyczne, jeżeli gospodarka USA miękko wyląduje, a zdeterminowany Fed sprowadzi inflację do celu

 

Zobacz także: Fenomenalne dane z USA kompletnie zaskoczyły rynek! Kurs dolara wystrzelił


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama